Zděděný byt a daň z příjmu. Kdy ji musíte platit?

16. 12. 2015

ruceAč může být dědictví finančně velmi příjemnou záležitostí, nezřídka nastávají situace, v nichž nejde tak úplně o výhru, již by bylo proč závidět. Pokud zdědíte byt či jinou nemovitost po příbuzném, který žil daleko od vás a vy nemáte důvod se stěhovat, případně je byt ve stavu, v němž ho rozhodně nechcete přebrat, je nejlepším řešením ho prodat. Jak na to a v čem je prodej zděděných nemovitostí specifický? Vysvětlíme si vzápětí.

Kdy se daň z příjmu týká dědictví?

Vlastně nikdy. Příjmy z dědictví jsou totiž od daně z příjmu osvobozeny. Tedy až do chvíle, kdy chcete dědictví, v našem případě byt, prodávat. A i tady mohou nastat dvě různé situace – buď vás zákon od daně osvobodí, nebo ji budete muset bez debat zaplatit.

To, zda budete mít povinnost se k dani z příjmu přihlásit, stanovuje zákon docela jasně, a to pětiletou lhůtou vlastnictví nemovitosti. Pokud od chvíle, kdy byt zdědíte, uplyne pět a více let do okamžiku, kdy ho prodáte, daň z příjmu platit nemusíte. Pokud jste nemovitost zdědili v řadě přímé, započítává se do této lhůty i doba, kdy nemovitost vlastnil zůstavitel, tedy osoba, která vám ji odkázala. Jestliže si tedy váš rodič koupil byt před dvěma roky a vy jste ho nyní zdědili, dani z příjmu se při okamžitém prodeji nevyhnete. Pokud byt vlastnil déle než pět let, můžete začít s prodejem už dnes a daň stejně nebudete muset platit.

Další variantou je situace, kdy v bytě, který vám byl odkázán, už více než 2 roky bydlíte nebo peníze z prodeje využijete jako investici do vlastního bydlení.

Kdy a jak se k dani z příjmu přihlásit

daně knihaPokud nemůžete s prodejem zděděného bytu nebo jiné zděděné nemovitosti čekat, připravte se na to, že do konce března následujícího kalendářního roku budete muset podat na příslušný finanční úřad klasické daňové přiznání, v němž mimo jiné uvedete právě výši příjmu z prodeje této nemovitosti. Výše daně je rovna 15 %. Lze ji však snížit o hodnotu nemovitosti v době zdědění, přičemž tato hodnota musí být stanovena znaleckým posudkem právě v době zdědění.

Vyplatí se počkat, když je to jen trochu možné

Prostým uvažováním každý dospěje k závěru, že je poněkud zbytečné darovat státu 15 % ze zisku z prodeje bytu či domu, který vám někdo odkázal. Abyste se placení daně z příjmu vyhnuli, musíte dodržet lhůtu 5 let, po kterou vám musí nemovitost patřit, nebo lhůtu 2 let, po kterou zde bydlíte. Pokud však dědíte v přímé linii, tzn. po rodičích nebo po jednom z nich, započítává se do pětileté lhůty i doba jejich vlastnictví. Dobře tedy prodej naplánujte, pokud to jen trochu jde, ať zbytečně netratíte.

Podobné články

Napsat komentář

Kontrolní text

Inzertujte nemovitosti hned na 60 serverech! Získáte zájemce rychleji.

Inzerovat Stačí kliknout a vložit inzerát, o zbytek se postaráme.