České Budějovice a jejich realitky. Krátké zhodnocení místního trhu

7. 10. 2014

České Budějovice jsou rájem turistů, ale i realitních kanceláří. Celkově jich pouze v Jižních Čechách operuje více než 577, v okrese České Budějovice se pak jedná asi o 300 největších. Služby realitních kanceláří jsou různorodé, od poradenství, přes asistenci během prodeje nemovitosti, až po specifické služby na klíč, o které může zákazník požádat v souvislosti s prodejem či nákupem reality.

Obrázek
Zadarmo ani kuře nehrabe

Je však pochopitelné, že ani realitky v okrese České Budějovice neposkytují své služby zadarmo. Většinou si účtují provizi, která je spojená s prodejní cenou nemovitosti, jež se jim podaří na realitním trhu úspěšně udat. Tyto provize často dosahují tisícových i desetitisícových částek a představují významnou položku v domácím rozpočtu každého zákazníka, který služeb realitních kanceláří využije.

Proces prodeje ve vlastních rukou

Pokud kupujete nebo prodáváte dům či byt v Českých Budějovicích, máte na výběr ze dvou možností. Buďto celý proces zajistíte svépomocí nebo požádáte o pomoc nějakou místní realitku. Každá z možností má svá pro a proti. Jestliže se rozhodnete prodat nemovitost svépomocí, pak si pro tento proces vyčleňte dostatečný časový úsek, během kterého bude nutno sepsat inzerát, pořídit kvalitní fotografie, vložit tento inzerát na inzertní servery, odpovídat na dotazy potenciálních zájemců, ale i setkávat se s nimi na osobních prohlídkách inzerované nemovitosti. Jak z uvedeného vyplývá, jedná se o poměrně náročný a zdlouhavý proces, který vás bude stát spoustu energie i drahocenného času. Na druhou stranu však ušetříte poměrně zajímavou částku představující provizi, kterou si realitní kanceláře účtují.

Když požádáte o pomoc realitku…

V případě, že využijete služeb realitních kanceláří, drtivá většina těchto úkonů odpadá. Vaši nemovitost dostane na starost konkrétní realitní makléř, který se postará o její prodej. Nevýhodou tohoto postupu je již výše zmíněná provize, kterou budete muset realitní kanceláři zaplatit. Alternativou jsou v tomto případě inzertní servery, které nevlastní žádná z realitních kanceláří a inzerce zde vás vyjde na několik stovek korun měsíčně. Na oplátku získáte perfektní reklamu, ale i podporu v podobě nejrůznějších právních služeb, poraden nebo vzorů smluv, které si můžete zdarma stáhnout.

Podobné články

Napsat komentář

Kontrolní text

Inzertujte nemovitosti hned na 60 serverech! Získáte zájemce rychleji.

Inzerovat Stačí kliknout a vložit inzerát, o zbytek se postaráme.