Necelá polovina obchodů s nemovitostmi se uzavírá přes realitní kancelář

10. 5. 2013

Začátkem týdne mne zaujala analýza společnosti Trigema a.s. Ta se zabývá detailním prozkoumáním realitního trhu novostaveb a developerských projektů v hlavním městě Praze. Po prohlédnutí výsledků jsem se zamyslel nad současným problémem developera a musím uznat, že jim současnou situaci příliš nezávidím. Zároveň ani moc nechápu, proč se stále staví dál a proč bytů v cenové relaci, kterou moc kupujících nechce akceptovat, stále přibývá.

Jaké výsledky analýza prezentuje?

V detailní analýze developerského trhu jsem se dočetl, že je v současné době v Praze na prodej 10 649 bytů a to pouze bytů v novostavbách a developerských projektech. V tomto čísle jsou započítány i byty v rodinných domech plus také byty a projekty ve výstavbě a v začátcích, u kterých developer jejich prodej již zahájil.

V porovnání s prodejem za loňský rok, kdy se v Praze prodalo zhruba 2700 nových bytů v developerských projektech, nám zůstává více než dvě třetiny bytů ležet ladem. V letošním roce se realitní trh zatím celkem oživil, nicméně předpokládaná statistika je dle společnosti Trigema a.s. stanovena na 3500 prodejů pro letošní rok.

Co tedy s volnými byty?

V této, dle mého názoru patové situaci, bych s žádným developerem neměnil. Jejich projekty byly plánované a rozpočtově připravované v době boomu a navíc bych řekl, že především s předpokladem rychlého prodeje a vysoké poptávky. Skoro veškeré projekty jsou financovány z úvěrů a malá poptávka a prodejnost dostává developera do velice tíživé situace.

Protahování doby prodeje totiž znamená platit zálohy za provoz objektu, poplatky za teplo a hradit v prázdných bytech poplatky do fondu na budoucí opravy. Musí se také splácet bance úvěr, a čím déle se vyčkává, tím méně může developer zlevňovat z vypočítané prodejní ceny. Náklady se pak samozřejmě zvyšují i nadále, prodá-li developer byt o rok déle, než plánoval, jeho poskytovaná záruční doba se logicky taktéž posouvá a náklady na záruční opravy se přesouvají do období, se kterým investor nepočítal.

Proč se tedy nezlevní a vše se v pohodě neprodá?

To je otázka, kterou si patrně kladete společně se mnou. Kupující by samozřejmě uvítal raději nákup nového bydlení v hezké upravené novostavbě s přizpůsobeným útulně vyhlížejícím okolím, před zástavbou šedivých paneláků. Jenomže, to by musela cena bytu v developerském projektu konkurovat cenovým nabídkám panelákových bytů, aby se stala dostupnější pro širší škálu kupujících. Naproti tomu tady máme developera, který má nastartovaný úvěr a bez prodejů ho nezvládá splácet. Zlevňováním bytů se dostane do rizika, že by výnosy z prodejů nemusely pokrýt náklady a splátky, které byly připravovány a propočítávány v úplně jiné ekonomické době. Stavitel tak čeká na zázrak a spasení ve formě oživení a nastartování realitního trhu, kterého se dle mého názoru už nelze dočkat.

Nakonec bude tedy záležet na tom, komu dojde dříve trpělivost. Jestli developerům a bankám, kteří přizpůsobí ceny bytů tak, aby si je mohla dovolit většina zájemců o bydlení. Anebo kupujícím, kteří již nebudou chtít bydlet v 11. patře svého 70 let starého paneláku a koukat sousedům do oken. Osobně odhaduji, že nejspíše dojde k zastavení mnoha projektů a trh s novými byty se bude držet ve stále stejném tempu.

Za RealitniRevoluci.cz

David Horáček

Podobné články

Napsat komentář

Kontrolní text

Inzertujte nemovitosti hned na 60 serverech! Získáte zájemce rychleji.

Inzerovat Stačí kliknout a vložit inzerát, o zbytek se postaráme.