Pozor změna! 1. 7. 2015 vstoupila v platnost novela PENB. Co nového přinesla?

15. 7. 2015

Laxní přístup majitelů nemovitostí, stejně jako benevolentnost ze strany zákona v oblasti energetických štítků donutila naše zákonodárce ke změně nastavených pravidel. Doposud platilo, že za uvedení energetické třídy v inzerátu je primárně zodpovědný prodávající – tudíž majitel nemovitosti. I přesto, že za porušení tohoto nařízení hrozila pokuta ve výši 100 000 Kč, řada prodávajících tuto skutečnost nebrala v potaz. Novela zákona č. 406/2000 Sb., která vstoupila v platnost 1. 7. 2015, tuto povinnost nově ukládá realitním kancelářím. Ovšem změna se netýká pouze této roviny. Pojďme se společně podívat, jakých novinek se dočkala RealitníRevoluce.cz a co všechno je součástí zmiňované novely.

Domy oproštěné od povinnosti uvádět energetický štítek

Novela zákona přitíží realitkám, na druhou stranu však ulehčí majitelům nerekonstruovaných nemovitostí, postavených do roku 1947. Pokud u tohoto domu nebyla provedena rozsáhlá rekonstrukce na ploše větší než 25 %, zahrnující například rekonstrukci střechy, fasády, oken a dveří, realitní kancelář, potažmo majitel nemovitosti, uvede do formuláře pro registraci automaticky skupinu „G“, která představuje nejhorší energetickou třídu. Nutno podotknout, že tyto domy, které neprošly rozsáhlou rekonstrukcí, bohužel ani lepších výsledků dosáhnout nemohou. Proto dříve pro své majitele představovali zbytečnou investici.

Bytové domy a družstva již nemusí plošně zpracovávat energetické štítky

Majitelé bytových domů a Družstva již nemusí ze zákona zpracovávat energetické štítky plošně pro celý dům. Pokud se ale bude některý z bytů v domě prodávat, Družstvo, popřípadě Společenství vlastníků jednotek musí majiteli prodávaného bytu štítek předat. Pokud by k tomuto předání nedošlo, může majitel po Družstvu nebo SVJ požadovat zpracování energetických štítků pro celý objekt. V případě, že mu Družstvo nevyhoví, musí si zpracovat štítek individuálně nebo doložit vyúčtování dodávek energií za poslední 3 roky. Poslední zmíněná varianta ovšem opět vede k zařazení do kategorie „G“.

Energetické štítky budou namátkově kontrolovány

V současné době se hovoří o kontrole zhruba každého 20. štítku. Nikdo ovšem nemůže dopředu odhadnout ani zhodnotit, který z vydaných štítků kontrolou projde, a který se zvídavému oku kontrolorů vyhne. Kontrolovat se ovšem bude nejen správné energetické zařazení, ale též kvalita zpracovaného štítku. A k čemu je tohle všechno vlastně dobré? Zájemce o nemovitost tak může jednoduše odhadnout, jak vysoké náklady budou s provozem zakoupené nemovitosti spojené, což určitě řada z nás ocení. Energetický štítek má navíc lepší vypovídací hodnotu, než klasické vyúčtování energií, které představuje pouze hrubé a značně zkreslené údaje.

Jak se změny dotknou RealitníRevoluce.cz?

Jedinou změnu, kterou inzerenti na RealitníRevoluci.cz zaregistrují, je skutečnost, že při vkládání inzerátu po nich bude systém vyžadovat třídu Energetické náročnosti. Je úplně jedno, zda se bude jednat o prodej či pronájem nemovitosti, bez této informace nebude možno postoupit k dalšímu kroku. Věříme, že tyto změny přispějí ke zkvalitnění naší oboustranné spolupráce a již teď se těšíme na vaše inzeráty!

Podobné články

Napsat komentář

Kontrolní text

Inzertujte nemovitosti hned na 60 serverech! Získáte zájemce rychleji.

Inzerovat Stačí kliknout a vložit inzerát, o zbytek se postaráme.