Průkazy energetické náročnosti budovy aneb Vítejte v Kocourkově!

24. 4. 2013

Od 1. ledna 2013 mají majitelé budov při prodeji či pronájmu budovy povinnost doložit její průkaz energetické náročnosti budovy, a to bez výjimky. Jak již mnoho odborníků avizovalo dříve, před prosazením zákona v této podobě, autorizovaných expertů je velmi málo, čímž dochází k průtahům při získání „energetického štítku“, což je pro majitele nemovitostí nevýhodné a dále u starých budov je zřejmé, že kupující si je v nejbližší době stejně zrekonstruují, čili na řadu přichází další energetický štítek.

Proto Ministerstvo průmyslu a obchodu přišlo s návrhem zmírnit tuto povinnost. Dle slov ministra průmyslu a obchodu Martina Kuby bude v případě prodeje či pronájmu starší budovy možné takzvané energetické štítky nahradit vyúčtováním dodávek elektřiny, plynu a tepla za poslední tři roky.

Zmírnění zákona se dotkne také budov, které jsou kulturní památkou nebo se nacházejí v památkové zóně. Ty nebudou muset prokazovat závazným stanoviskem úřadů památkové péče to, že jsou skutečně kulturní památkou.

Povinnost průkazů zůstane u nových budov a při rekonstrukci.

Na prosazení změn zákona začne Ministerstvo průmyslu a obchodu pracovat ihned. Jako reálný termín účinnosti pozměněného zákona vidí ministr Kuba začátek příštího roku.

Do té doby se prý majitelé nemovitosti, kteří chtějí svou nemovitost prodat či pronajmout, nemusí bát sankcí a pokut. Náměstek ministra průmyslu a obchodu Pavel Šolce uvedl, že se zatím kontrolují velké projekty, a to vesměs formou poradenství.

Plošné zavedení energetických štítků je otázkou několika let.

za RealitníRevoluci.cz

Jitka Procházková

Podobné články

Napsat komentář

Kontrolní text

Inzertujte nemovitosti hned na 60 serverech! Získáte zájemce rychleji.

Inzerovat Stačí kliknout a vložit inzerát, o zbytek se postaráme.