Sen o vlastním bydlení – jak jsme na tom v ČR? Realitní Revoluce přináší infografiku

6. 11. 2015

realitní revoluce výřez

Dnešní příspěvek vám nabídne dávku statistických dat týkajících se bydlení v České republice (jak našich představ o něm, tak i – někdy tvrdé – reality). Ta jsme pro vás nechali přetvořit do zajímavé infografiky. A co se z ní dozvíte?

Češi obývají byty a domy velmi podobnou měrou; 37 % obyvatel ČR bydlí v bytě (22 % v nájemním, 5 % ve vlastním a 10 % v družstevním bytě), ve vlastním domě pak sídlí 36 % Čechů. Naše představy o ideálním bydlení se ale od reality výrazně liší; 80 % Čechů by si přálo bydlet ve vlastním domě, další oblíbeným druhem bydlení je družstevní byt – preferuje ho 13 % dotázaných.

V porovnání s ostatními evropskými státy si příliš vyskakovat nemůžeme – ČR je po Dánsku, Finsku a Švédsku co do průměrných celkových měsíčních nákladů na bydlení čtvrtou nejdražší zemí EU. Pokud je obyvatel nemovitosti jejím osobním vlastníkem, padne na bydlení 26,5 % jeho příjmu. V případě splácení hypotéky je tato částka ještě větší, náklady na bydlení pohltí až 50 % příjmu obyvatele nemovitosti.

Dalšími výdaji, se kterými se musí počítat, vlastníme-li nemovitost, jsou pravidelně odváděmé daně z nemovitých věcí. Jejich výše je odvozena od:

 • účelu nemovitosti,
 • vyměřené obytné plochy a pozemku,
 • místního koeficientu.

Ať už disponujete kterýmkoli ze zmíněných druhů bydlení, doufáme, že vám náš příspěvek rozšířil obzory o světě nemovitostí.

realitní revoluce infografika

Podobné články

2 komentáře: “Sen o vlastním bydlení – jak jsme na tom v ČR? Realitní Revoluce přináší infografiku”

 1. Jaclovek napsal:

  22+10+5+36 = 73 => 27% bezdomovci. A co ostatni cisla?

  • editor napsal:

   Vycházeli jsme z dostupných dat ověřitelných zdrojů, těch zmíněných 27 % nezahrnuje pouze lidi bez domova, ale ve statistice nemáme zahrnuty obvytele žijící v nájemním domě. Metodoligie zisku daných údajů nám bohužel není známá, tudíž se můžeme o zbylých číslech jenom domnívat, co asi zahrnují. 

Napsat komentář

Kontrolní text

Inzertujte nemovitosti hned na 60 serverech! Získáte zájemce rychleji.

Inzerovat Stačí kliknout a vložit inzerát, o zbytek se postaráme.