Vývoj cen nemovitostí na realitním trhu během roku 2015

22. 9. 2015

chart-594212-1280Rok 2009 byl pro realitní trh zlomový. Ceny nemovitostí začaly bez varování strmě klesat. Pokles se opětovně zastavil až na konci roku 2014, kdy bylo možné koupit byt za cenu, o níž se nám dříve ani nesnilo. Pokud jste si na investici do nemovitostí netroufli během posledních pěti let, nezoufejte! Přestože ceny nemovitostí začínají pomalu, ale jistě stoupat, růst není natolik prudký, aby se nevyplatilo o koupi nemovitosti vážně uvažovat. Zmapovali jsme pro vás trh a přinášíme aktuální informace o cenách nemovitostí a jejich vývoji.

HB index jako spolehlivý ukazatel vývoje cen bytů

Pro potřeby tohoto článku bude nutné definovat si tzv. HB index, s nímž budemedále pracovat. Tento cenový index, který nám říká, jak se změnily ceny bytů, rodinných domů a pozemků, představila klientům Hypoteční banka na začátku roku 2011. Cenový index Hypoteční banky, obecně označovaný jako HB index, je počítán na základě poměrně složitého vzorce ukrytého v informačním systému banky. Součástí vzorce je zhruba 78 atributů , které mají za cíl jediné – podat pokud možno co nejvěrnější obraz realitního trhu a jeho vývoje.

Aktuální situace na realitním trhu

Vývoj indexu cen nemovitostí Hypoteční banky v prvním čtvrtletí letošního roku potvrdil mírný růst cen všech typů nemovitos

. Nejvíce podražily klasické bytové jednotky, jejichž ceny se zvedly o celý jeden procentní bod. Naopak nejmírnější nárůst zaznamenaly rodinné domy, jejichž cena se zvýšila o pouhou jednu polovinu procentního bodu. Pokud zmíníme pozemky, pak i zde zaznamenáme mírnější nárůst, který odpovídá zhruba 0,9 procentním bodům.

Vývoj cen bytů pro rok 2015

Pojďme se nyní detailněji podívat na ceny

bytových jednotek, které prozatím zaznamenaly zřejmě ten nejcitelnější nárůst ze všech sledovaných segmentů realitního trhu. I přesto, že byty podražily, jejich cena by se na konci roku 2015 mohla octnout na hranici typické pro rok 2010, kdy pokračovalo jejich postupné zlevňování. Změnu trendů jsme v letošním roce zaznamenali u mimopražských bytů , které se staly hlavními tahouny. Nejvíce podražily byty v Jihomoravském a Zlínském kraji. Naopak na Pardubicku cena bytových jednotek mírně klesala. Co se týče Prahy, růst o 0,6 % byl hluboko pod celorepublikovým průměrem. Nejžádanější jsou standardně malometrážní byty,a to zejména v univerzitních městech, mezi něž patří například Praha, Brno, Olomouc, Plzeň či Ostrava. Do budoucna odhadujeme rekordní prodeje, které se budou týkat zejména velkých developerských projektů realizovaných na území Středočeského kraje.

Náš tip: Vlastníte byt k prodeji? Využijte výhodné situace na realitním trhu a inzerujte u nás!

Vývoj cen rodinných domů pro rok 2015

Ceny rodinných domů vykázaly v uplynulém čtvrtletí nejmírnější růst ze všech sledovaných segmentů trhu. Do budoucna má být ovšem vše jinak. Protože se do cen rodinných domů začínají pomalu, ale jistě promítat zvyšující se ceny stavebního materiálu, v následujících letech očekáváme jejich prudší růst. Standardně největší zájem je o starší rodinné domy, které vyžadují nejrůznější druhy úprav. Zájemce o rodinné bydlení na těchto nemovitostech láká zejména fakt, že si mohou dům upravit dle svého vlastního uvážení a preferencí. Stále více osob se ovšem zajímá též o výstavbu nízkoenergetických domů, které mohou podporovat prostřednictvím programu Zelená úsporám.

Jak se vyvíjí situace do budoucna?

Přední realitní experti a developeři mají – co se týče budoucích prognóz – poměrně jasno. Pozvolný růst cen nemovitostí bude pokračovat minimálně do roku 2016. Centrální banka navíc odhaduje, že růst by se mohl pohybovat v řádech jednotek procent. O tom, jaká bude skutečná situace na realitním trhu, nás ovšem přesvědčí pouze čas.

Podobné články

Napsat komentář

Kontrolní text

Inzertujte nemovitosti hned na 60 serverech! Získáte zájemce rychleji.

Inzerovat Stačí kliknout a vložit inzerát, o zbytek se postaráme.