Krásné Vánoce a úspěšný rok 2013!

15. 11. 2012

Pokud se chystáte prodat svoji nemovitost a nepovede se Vám to do konce tohoto roku, musíte při prodeji počítat se dvěma novinkami, kterými jsou energetický štítek a zvýšení daně z převodu nemovitosti.

1) Daň z převodu nemovitosti nově ve výši čtyř procent

Při prodeji nemovitosti musíte státu odevzdat daň z převodu nemovitosti, která se od nového roku díky daňovému balíčku, který prošel Poslaneckou sněmovnou, zvedá ze současných tří procent na čtyři procenta. V praxi to znamená, že z každého milionu uhradíte 10.000,- Kč navíc.

V platnosti zůstává, že daň z převodu nemovitosti je počítána z prodejní ceny nemovitosti s výjimkou případu, kdy by byl znalecký posudek vyšší nežli prodejní cena na kupní smlouvě. V té chvíli se platí čtyři procenta z odhadní ceny.

2) Energetický štítek

Poslanecká sněmovna i přes prezidentské veto schválila zákon, který zavádí označování budov energetickými štítky. Nová povinnost vyplívá za směrnice EU.

Energetický štítek

Jak energetické štítky souvisí s prodejem či pronájmem nemovitostí?

Od 1.1.2013 musí mít každá nemovitost, která je předmětem prodeje či pronájmu energetický štítek. U pronájmu bytu je tato povinnost stanovena od 1.1.2016.

Průkaz energetické náročnosti budovy má totiž zájemce o koupi či pronájem nemovitosti informovat o spotřebě energií a pomoci mu lépe vyčíslit náklady na rekonstrukci. Energetické štítky by měly časem vést k nižší spotřebě energií a tím ke snížení nákladů domácností či jiných subjektů.

V praxi to tedy znamená, že při prodeji nemovitosti musí být Váš dům či byt tzv. „oštítkován“, nejlépe již ve chvíli, kdy je zveřejněna nabídka. Pokud však vlastník bytu nemá Průkaz energetické náročnosti bytového domu, může jej nahradit vyúčtováním dodávek elektřiny, plynu a tepelné energie pro příslušnou bytovou jednotku za poslední tři roky.

Zákon počítá při porušení této povinnosti se sankcí až 100.000,- Kč v případě fyzické osoby, u právnické osoby se pokuta může vyšplhat až do výše 5.000.000,- Kč.

Cena za vypracování energetické štítku se pohybuje v rozmezí od 3.000,- Kč do 6.000,- Kč, záleží na náročnosti.

za RealitníRevoluci.cz
Jitka Procházková

Podobné články

Napsat komentář

Kontrolní text

Inzertujte nemovitosti hned na 60 serverech! Získáte zájemce rychleji.

Inzerovat Stačí kliknout a vložit inzerát, o zbytek se postaráme.