6 rozšířených mýtů o prodeji nemovitosti, kterým je lepší nevěřit

11. 12. 2015

rozcestník pravda ležKolem spousty lidských činností panují mýty, kterým můžeme uvěřit a které změní náš pohled na danou věc či aktivitu. Jednou z těchto činností, jejíž fungování jako by stále nebylo úplně jasné, je prodej nemovitosti bez pomoci realitní kanceláře. S jakými nejčastějšími mýty se můžete setkat a čemu je lepší nevěřit?

Pokud se rozhodnete prodat nemovitost a za tímto účelem oslovit realitního makléře, není příliš co řešit, protože ten se za provizi z prodeje postará o veškeré náležitosti, které k realizaci obchodu patří. Jestliže se ale rozhodnete, že za provizi ušetříte a vystačíte si sami pouze s právníkem, měli byste vědět, co se povídá, ale pravdivé to není.

1. mýtus: kupní smlouva je nekonečně variabilní

Máte-li dojem, že když kupní smlouva nemá přesně stanovenou podobu a je do jisté míry variabilní, můžete do ní napsat, co chce, jste na velkém omylu. Kromě obsahu, který má svá kritéria, byste měli počítat s účastí notáře, a to minimálně kvůli stvrzení podpisů obou stran – prodávajícího a kupujícího.

Náš tip: Zjistěte, jaké náležitosti musí splňovat kupní smlouva a nechybujte už při její tvorbě!

2. mýtus: nemovitost je majetkem kupujícího hned po podpisu smlouvy

Představujete si, že vy i kupující podepíšete smlouvu, předáte si v kufříku hotovost a půjdete každý do svého bydlení? Tak to nefunguje. Nemovitost začne kupujícímu říkat „pane“ až ve chvíli, kdy mu budou na katastrálním úřadě přiznána k této nemovitosti práva. Vy potom získáte přístup k penězům, které jste jistě bezpečně uložili na účet advokáta či notáře.

3. mýtus: cenu nemovitosti můžete stanovit libovolně a tím ušetřit na dani

Líbí se někomu váš dům, když se zmíníte, že ho chcete prodat, zamne si ruce a nervózně se optá, kolik za něj budete chtít… A vy mu řeknete, že do smlouvy zakotvíte nižší částku, on zaplatí o něco vyšší, ale nikdo se nic nedozví? Takto se to také nedělá.

Základem daně z nabytí nemovitých věcí je tržní cena uvedená v kupní smlouvě nebo cena stanovená odhadcem či 75 % ceny určené finančním úřadem podle cenových map. Daň se odvíjí vždy z vyšší z těchto částek a není možné do kupní smlouvy napsat směšně nízkou sumu a ještě spoustu peněz získat od kupujícího bokem.

Pozor! V současnosti jste jako prodávající povinni přiznat se k dani z nabytí nemovitých věcí během 3 měsíců od 1. dne v měsíci, který následuje pro vkladu nemovitosti do katastru.

4. mýtus: daň z příjmu se při obchodu s nemovitostí neplatí

Jak kdy. Daň z příjmu se prodeje nemovitosti netýká pouze v případě, že je prodávající jejím vlastníkem po zákonem stanovenou dobu. U nemovitosti, kterou vlastník přímo využívá nebo ji využívají osoby v přímé linii, jde o 2 roky, u ostatních nemovitostí tato lhůta trvá 5 let. Po dvou, případně po pěti letech je možné nemovitost prodat a neplatit kvůli tomu daň z příjmu. Více o daních při prodeji nemovitosti se dočtete v tomto článku.

5. mýtus: nemovitost s věcným břemenem nebo v exekuci je neprodejná

Že by se nějaká nemovitost nedala prodat? Tomu nevěřte. Rozhodně tedy ne, pokud se bavíme o nemovitostech s věcným břemenem či v exekuci. Pro oba případy existuje hned několik možných řešení.

6. mýtus: bez realitky je to hračka a navíc zadarmo

To také pravda není. Na prodej nemovitosti bez realitky musíte být připraveni, mít potřebné informace a počítat s jakoukoli situací, která může nastat. Hlavně byste měli vědět, že sepsání kupní smlouvy je lepší nechat na právníkovi, kterého zaplatíte. Pokud jste však samostatní, bude to váš jediný výdaj při prodeji.

Zbořte mýty a prodejte!

Nevěřte mýtům, které se neochvějně drží mezi laickou veřejností, a zjistěte si všechny potřebné informace, než se do prodeje nemovitosti na vlastní pěst pustíte. Nejjednodušší to není, ale když budete vědět, čemu můžete věřit a čím se řídit, zvládnete to!

Podobné články

Napsat komentář

Kontrolní text

Inzertujte nemovitosti hned na 60 serverech! Získáte zájemce rychleji.

Inzerovat Stačí kliknout a vložit inzerát, o zbytek se postaráme.