7 rad, jak při prodeji nemovitosti neprodělat i vlastní kalhoty

26. 10. 2015

kalhoty

Měníte nemovitost za větší? Prodáváte byt a kupujete dům? Nebo jste si jednoduše založili byznys na koupi, rekonstrukci a následném prodeji nemovitosti? Ať je to jakkoli, jistě vás kupředu žene touha po výdělku a nových kontaktech i zkušenostech. Z tohoto důvodu jsme pro vás připravili dnešní článek, v němž se dozvíte, jak prodat nemovitost a na jejím prodeji neprodělat.

1. Volba vhodné strategie je základem úspěchu

Hned na začátku celého procesu budete stát před jedním zásadním rozhodnutím. Přizvete k prodeji realitní kancelář nebo se zhostíte celého procesu svépomocí? Zvolíte-li první variantu (a spolehlivého realitního makléře), získáte profesionální servis, za který si ale pořádně připlatíte. Obvykle si realitní kanceláře účtují něco kolem 3 až 5 procent z prodejní ceny nemovitosti. V zásadě se ale shodneme na tom, že to, co zvládne realitní kancelář, zvládnete s naší pomocí i vy!

2. Všechna rizika na svých bedrech

Rozhodnete-li se pro prodej nemovitosti svépomocí, uvědomte si, že veškerá rizika spadají na vaše bedra. Proto se vyplácí prodej bytu nepodceňovat a raději si na tento proces vyčlenit dostatek času. V následujících dnech a měsících vás totiž čeká oslovování potenciálních zájemců o koupi bytu, následné jednání s nimi, příprava a uzavření kupní smlouvy a zajištění zápisu vlastnického práva do katastru nemovitostí. Ačkoli zní proces velmi složitě a komplikovaně, není důvod se ho nijak zvlášť obávat.

3. Nastavení kupní ceny rozhoduje

Zapomeňte na „cenu dohodou“. Nepoužívejte ani „cenu k jednání“. Vyčleňte si den či dva a prozkoumejte cenu podobných nemovitostí ve svém okolí. Inspirujte se a cenu své nemovitosti nastavte velmi podobně. Pokud o nemovitost projeví zájem více kupců, můžete se následně rozhodnout pro toho, který nabídne nejvyšší cenu.

4. Nezapomeňte na novelu PENB

Ať už prodáváte dům či byt, bude se vás s největší pravděpodobností týkat novela zákona č. 406/2000 Sb., která vstoupila v platnost 1. 7. 2015. Novela na jednu stranu přitíží realitkám, které budou muset povinně u každého inzerátu zveřejňovat energetickou náročnost daného objektu, na druhou stranu ovšem ulehčí majitelům nerekonstruovaných nemovitostí, postavených do roku 1947, kteří svou nemovitost automaticky zařadí do skupiny G. Prodáváte-li nemovitost přes realitku nebo inzerujete-li na různých realitních portálech, bez znalosti energetické třídy prodávané nemovitost se od července jednoduše nehnete. Více informací o novele PENB naleznete v tomto článku.

5. Smlouvu nesepisujte „na koleni“

Stáhli jste si vzor smlouvy z internetu a těšíte se z ušetřených finančních prostředků za právníka? Pak pozor, neradujte se předčasně. Přesto, že i na portálu RealitníRevoluce.cz naleznete aktuální a ověřené vzory smluv, ani ten nejlepší vzor neodkáže pojmout specifika daného případu. Proto se vyplatí obsah smlouvy zkonzultovat s právníkem nebo jej alespoň požádat o důslednou kontrolu již sepsané smlouvy. Zároveň dbejte na advokátní, bankovní či notářskou úschovu kupní ceny, bez které se vystavujete zbytečnému riziku.

6. Psychologie v hlavní roli

Na určité překážky můžete narazit i při samotné komunikaci s potenciálním zájemcem. Ten může začít dělat při podpisu smlouvy „drahoty“, může požadovat slevu nebo úhradu kupní ceny ve splátkách. Čáru přes rozpočet mu ‑ a především pak vám ‑ může udělat i banka neschválením jeho žádosti o úvěr. Pokud se během prodeje objeví jakékoli nedostatky, nenechte se zatlačit do kouta a nemovitost neprodávejte za každou cenu. Raději vyčkejte na vhodného zájemce, který bude ochoten za nemovitost zaplatit odpovídající cenu bez zbytečných komplikací a průtahů.

7. Pozor na daně a na to, kdo je hradí

Pokud se ve smlouvě nedohodnete jinak, musíte jako prodávající uhradit daň z nabytí nemovitosti. Daň hradíte místně příslušenému finančnímu úřadu. Kupující v tomto případě figuruje pouze jako ručitel. Tuto problematiku ovšem můžete upravit ve smlouvě a vyřešit odpovídající úschovou. Více informací o placených daních jsme pro vás sesumírovali do tohoto článku.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho se svými přáteli na sociálních sítích!

Podobné články

Napsat komentář

Kontrolní text

Inzertujte nemovitosti hned na 60 serverech! Získáte zájemce rychleji.

Inzerovat Stačí kliknout a vložit inzerát, o zbytek se postaráme.