Daň z příjmu při prodeji družstevního bytu: Víte, kdy se platí a kdy ne?

14. 12. 2015

photo-montage-556806_1280Obliba družstevního bydlení po vlně útlumu opět stoupá. Svou troškou do mlýna v této oblasti přispěli zejména developeři, kteří rozjíždějí výstavbu nových bytových domů a kromě forem osobního vlastnictví nabízejí i bydlení družstevní, čímž dávají tomuto tradičnímu způsobu zcela nový směr. Ale družstevní byty jsou neméně populární také mezi zájemci o cenově dostupné nemovitosti. Je-li to i váš případ, pak buďto družstevní byt přímo obýváte nebo se jej chystáte v brzké době zakoupit či prodat. A právě prodej družstevního bytu víří kolem této problematiky řadu otazníků. Kdy je potřeba zaplatit daň z příjmu a kdy ne? Na to se podíváme v dnešním článku!

Družstevní byt neprodáváte, převádíte pouze členská práva

Pokud bychom se o procesu, kterým převádíme členská práva z jednoho člena na jiného, bavili jako o prodeji, mohli bychom někoho uvést v omyl. Družstevní byt, jehož vlastníkem je pochopitelně družstvo, nelze prodat, pouze za úplatu převést členská práva v rámci daného družstva. Tato „úplata“ však ve skutečnosti představuje cenu, za kterou jsme ochotni nemovitost novému zájemci přenechat. A právě členská práva – potažmo doba mezi jejich nabytím převodem ‑ sehrávají v oblasti placení daně z příjmu ústřední roli. Pokud totiž doba mezi nabytím členských práv a jejich převodem přesahuje dobu pěti let, daň z příjmu platit nemusíte. Existují ovšem případy, kdy tato podmínka, jíž se jinak říká také časový test, nemusí být dodržená.

Výjimka potvrzující pravidlo

Pokud by došlo k úplatnému převodu práv a povinností spojených s členstvím v družstvu, v souvislosti s tímto převodem bude zrušena také nájemní smlouva vztahující se k danému družstevnímu bytu a převodce zároveň použije získané finanční prostředky na uspokojení vlastní bytové potřeby, nemusí dodržet pětiletou lhůtu a daň z příjmu přesto neplatí. Náklady související s uspokojením bytové potřeby ovšem musí být na vyžádání prokázány. V opačném případě bude nutno daň dodatečně zaplatit.

Dědictví může zamíchat kartami

V jednom z předchozích článků jsme se zmínili, že v případě klasické nemovitosti, kterou zdědíte, mohou nastat opět určité situace, které vás vyvazují z povinnosti platit daň z příjmu. U družstevního bytu ovšem na tuto výjimku nelze spoléhat. Pokud zůstavitel členská práva po dobu pěti let vlastnil, nemůže je převést na pozůstalého. Pro něj tedy pětiletá lhůta i nadále platí.

Zajímavosti o družstevním bydlení

Víte, že družstevní bydlení je v případě developerské výstavby výhodnou kombinací vlastnického a nájemního bydlení, které získáte i bez toho, abyste se museli zbytečně zadlužit? Na pořízení družstevního bytu vám totiž vesměs postačí pouze 25-30 % jeho celkové ceny a zbytek ceny uhradíte stejně vysokými měsíčními splátkami. Díky tomu se k novému bytu dostanete snadno i bez nutnosti vyřizování hypotečního úvěru.

Družstevní byty jsou zhruba o 10 % levnější než byty v osobním vlastnictví. Pokud víte o někom, kdo byt shání nebo prodává, sdílejte mu dnešní článek!

Podobné články

Napsat komentář

Kontrolní text

Inzertujte nemovitosti hned na 60 serverech! Získáte zájemce rychleji.

Inzerovat Stačí kliknout a vložit inzerát, o zbytek se postaráme.