Fotíme interiér k prodeji: na co se zaměřit a čemu se naopak vyhnout?

23. 7. 2015

Vyfotit ostrou, kvalitní a esteticky dokonalou fotku, to není jen tak. A u interiérů určených k prodeji to platí dvojnásob. Můžete mít sebelepší fotoaparát, dokonce může být pořizování fotek třeba vaším koníčkem, pokud ovšem nebudete dodržovat několik základních rad, výsledek nebude nikdy perfektní. Protože je správně nafocený interiér takovým malým uměleckým dílkem, oslovili jsme odborníky z portálu RealitníRevoluce.cz a ve spolupráci s nimi vám jednotlivé zásady detailně popíšeme na následujících řádcích.

Zásada č. 1: bez kvalitní techniky se nehnete

Pořizovat si luxusní zrcadlovku jen za účelem prodeje bytu či domu, je pro mnoho z nás prakticky nemyslitelné. Mějte ovšem na paměti, že pokud už se pro nějaký pořádný fotoaparát rozhodnete, budete jej používat po několik dalších dlouhých let. A zvláště teď – v období dovolených – s ním pořídíte spoustu krásných fotek do rodinného fotoalba či kalendáře. Při pořizování fotoaparátu se nevyplácí šetřit. Věřte, že investice se vám v tomto případě mnohonásobně vrátí.

Zásada č. 2 : osvojte si kouzlo Home Stagingu

Slyšeli jste již někdy o tzv. „home stagingu“ – poměrně novém souboru metod a doporučení, s nimiž můžete svůj interiér proměnit prakticky k nepoznání? Obvykle do jeho proměny nemusíte investovat ani korunu, často si totiž vystačíte s tím, co se v interiéru nachází. Jen stačí pozměnit umístění jednotlivých kousků nábytku či doplnit místnost o vhodné doplňky, jež podtrhnou celkovou koncepci interiéru. Službu home staging pochopitelně nabízí i někteří podnikavci, proč ale platit za něco, co zvládnete sami?

Zásada č. 3: úklid jako nezbytný krok k úspěchu

Ačkoli se to zdá mnohým z nás naprosto banální, nevěřili byste, kolik inzerentů nafotí interiér v doslova katastrofálním stavu. Důkladný úklid je jednoduše neodmyslitelnou součástí celého procesu, jenž může zvýšit prodejnost dané nemovitosti nebo ji – lidově řečeno – „poslat k ledu“. Proto oprašte hadr a kbelík nebo si pro jednou zaplaťte služby úklidové společnosti a dejte inzerovanou nemovitost „do pucu“.

Zásada č. 4: rozvrhněte si zóny a dodržujte úhly

Nesnažte se zabrat jedním snímkem dva pokoje, raději foťte pouze jejich nejzajímavější části. Ideální je, pokud si u focení pomůžete stativem. V tomto případě totiž máte čas kompozici vyladit, případně exponovat s různým nastavením fotoaparátu. Objektiv namiřte vodorovně směrem, kterým hodláte fotit a dodržujte úhly stěn, případně dalších objektů v místnosti. Využít můžete také funkci panoramatu, s nímž bude snímek opět o něco zajímavější.

Zásada č. 5: kouzlíme se světlem

Nasvětlený interiér a interiér s nedostatkem světla se od sebe liší nikoli o 100, ale dokonce o 200 %! Světlo
se v tomto případě za žádných okolností nevyplatí podceňovat. Ideální je pochopitelně denní osvětlení, ale v případě největší nouze můžete použít i to umělé. Vždy ovšem nezapomeňte na fotoaparátu nastavit automatické vyvážení bílé, čímž posunete snímek na zcela novou úroveň.

Zásada č. 6: udělejte více snímků

Nafotit každou místnost jednou či dvakrát není zrovna dvakrát chytré. Chcete-li aby z vašeho snažení vyšly opravdu pěkné propagační fotky, každou místnost nafoťte několikrát. Při focení se zaměřte především na výhody daného interiéru, kterými může být například nová kuchyně nebo zrekonstruovaná koupelna, nahrazující původní umakartové jádro.

Zásada č. 7: grafický program jako nezbytný pomocník

Finální úpravu fotografie můžete provést v nějakém šikovném grafickém programu. V této fázi to ovšem již s případnými úpravami příliš nepřehánějte. Dolaďte pouze jas, kontrast nebo sytost obrazu. Pokud jste dočetli tyto řádky až sem, věříme, že se na stránkách RealitníRevoluce.cz objeví vaše profesionální fotografie, díky nimž se o inzerovanou nemovitost potencionální zájemci poperou!

Podobné články

Napsat komentář

Kontrolní text

Inzertujte nemovitosti hned na 60 serverech! Získáte zájemce rychleji.

Inzerovat Stačí kliknout a vložit inzerát, o zbytek se postaráme.