Jak jednoduše prodat byt a koupit dům? Splňte si svůj sen bez obtíží a zbytečných komplikací – část II.

10. 9. 2015

villa-194671_1280A máme tady dlouho očekávané pokračování článku o prodeji bytu a koupi domu. V první části jsme se dopodrobna seznámili s procesem prodeje bytu, který již máme zdárně za sebou. Dnes se podíváme, co všechno je nutno absolvovat před tím, než se můžete slavnostně nastěhovat do nového domu.

Hned ze začátku jste postaveni před možnost volby – buďto si nemovitost k prodeji naleznete sami nebo tento proces přenecháte realitní kanceláři. V případě druhé volby sice můžete získat čas pro vyřizování dalších záležitostí, ovšem takto vyšetřený čas určitě nebude zadarmo. Realitky si za své služby účtují provize, které jsou vše, jen ne nízké. Navíc to, co zvládne realitní kancelář, zvládnete hravě i vy sami! Stačí jen vědět, jak na to. A právě v této oblasti vám poradí odborníci z portálu RealitníRevoluce.cz.

Krok č. 1 – průzkum trhu

A opět na nás čeká průzkum trhu. Pokud již nemovitost nemáte dopředu vyhlédnutou, čeká vás kolečko hledání, osobních schůzek a porovnávání. Bohatou nabídku rodinných domků k prodeji i pronájmu naleznete na internetu. Příkladem budiž právě portál RealitníRevoluce.cz, kde můžete jednotlivé nemovitosti jednoduše filtrovat dle několika kritérií a v případě zájmu kontaktujete přímo majitele nemovitosti, nikoli realitní kancelář.

Krok č. 2 – stanovení priorit a cenového stropu

Nyní je na čase rozmyslet se, co od svého nového bydlení očekáváte. Jaké dispozice jsou pro vás a vaši rodinu dostačující, jakou energetickou náročnost stavby preferujete a kolik finančních prostředků si můžete dovolit koupi domu obětovat. Jakmile si zodpovíte všechny tyto a spoustu dalších otázek, bude nutno vyhlédnuté nemovitosti podrobit dalšímu filtrování, z něhož vzejde pouze několik vybraných favoritů.

Krok č. 3 – shromáždění finančních prostředků či vyřízení hypotéky

Pokud jste již obdrželi finance za prodej předchozího bytu, máte poměrně slušný základ pro další investici. Jestliže však nemáte žádnou finanční rezervu z minula, pravděpodobně budete vyřizovat hypotéku. Mějte na paměti, že tento proces se může protáhnout na řadu dlouhých týdnů, proto je vhodné jej začít aktivně řešit pokud možno co nejdříve.

Krok č. 4 – na osobní prohlídku nemovitosti se důkladně připravte

Po několika e-mailech a telefonátech jste se konečně domluvili na osobní prohlídce. Ještě před tím, než se na ni vydáte, připravte si seznam otázek, na které budete žádat odpovědi. Ptejte se, kdy byla nemovitost postavená, zda a jakým způsobem je zrekonstruovaná, informujte se o typu a stáří oken a pokud lokalitu, v níž se nemovitost nachází, neznáte, poptejte se také na to, jaké je zde dopravní spojení a jak kvalitní občanskou vybaveností lokalita disponuje. Vedle nešlápnete ani tehdy, budete-li se informovat o sousedských vztazích v okolí. Ty totiž mohou kvalitu života značně ovlivnit.

Krok č. 5 – je nemovitost „papírově“ v pořádku?

Tento krok je jedním znejdůležitějších v celém procesu. Ještě před tím, než podepíšete rezervační či dokonce kupní smlouvu, udělejte si výlet na katastr nemovitostí, kde se o nemovitosti dozvíte spoustu podstatných informací. Některé informace ovšem nebudou veřejně přístupné ani na samotném katastru, ani na jeho webových stránkách, proto si po majiteli vyžádejte ověřený list vlastnictví. V dnešní době totiž vázne na většině nemovitostí zástavní právo (např. hypotéka či jiná půjčka), předkupní právo či věcné břemeno. Zjistěte si také, zda na původního majitele není veden výkon rozhodnutí (exekuce) prodejem dané nemovitosti.

Krok č. 6 – neopomíjejte úschovu kupní ceny

Abyste předešli případným komplikacím, složte kupní cenu po odečtení již uhrazeného rezervačního poplatku do úschovy nezávislé třetí osoby nebo instituce. Na výběr máte v tomto případě úschovu advokátní, notářskou nebo bankovní, která následně vyplatí cenu prodávajícímu přesně dle kupní smlouvy. K předání finančních prostředků ovšem dojde až po převedení nemovitosti v katastru nemovitostí z prodávajícího na vaši osobu.

Krok č. 7 – daň z nabytí nemovitých věcí

Tuto daň hradí prodávající, kupující zde figuruje v roli ručitele. Pokud by tedy prodávající daň neuhradil, bude ji finanční úřad vymáhat po kupujícím. Obě strany se pochopitelně mohou dohodnout jinak, tuto změnu ovšem musí ukotvit do smlouvy. Ani v tomto kroku nezapomínejte na ošetření za pomocí úschovy. Na výběr máte úschovu notářskou, advokátní nebo bankovní.

Podobné články

Napsat komentář

Kontrolní text

Inzertujte nemovitosti hned na 60 serverech! Získáte zájemce rychleji.

Inzerovat Stačí kliknout a vložit inzerát, o zbytek se postaráme.