Jak prodat byt v osobním vlastnictví: přečtěte si naše rady

17. 9. 2015

byt-1Rádi byste se z bytu přestěhovali do rodinného domku? Nebo jste nuceni přesunout se na druhý konec republiky za prací? Obě situace mají jedno společné – budete chtít prodat svůj byt, v němž jste doposud bydleli. Jestli ještě nevíte, jak na to, aniž byste k tomu museli přizvat realitního makléře, přečtěte si náš článek. Poradíme vám.

Ač se vám právě asi zdá, že se nacházíte ve složité situaci, věřte, že z hlediska prodeje nemovitosti jste vlastně v té nejjednodušší – prodáváte totiž byt, který je ve vašem vlastnictví. A že by mohlo být mnohem hůř: takový prodej bytu zatížený hypotékou nebo exekucí je jiný šálek kávy.

Pokud si stále kladete otázku, zda celý proces prodeje zvládnete bez realitky, tak ano, zvládnete, v případě prodeje bytu v osobním vlastnictví určitě. A proč byste se o to vlastně měli snažit? Třeba už proto, že vyděláte 50 % a při větší šikovnosti až 100 % částky, která by za jiných okolností tvořila provizi realitní kanceláři. Pokud celý prodej realitní kanceláři nesvěříte, budete mít velkou rezervu pro hýbání s cenou a například při 10% nadsazení (běžná provize bývá standardně 3-5 %) budete moci s cenou stále konkurovat ostatním prodávajícím.

Jak tedy na to?

Třem stěžejním krokům, které vás mohou katapultovat až do samotného realitního nebe, už jsme se věnovali poměrně dost, ať už šlo o samotnou úpravu bytu metodou home staging, sepsání kvalitního inzerátu, díky němuž si získáte více zájemců, než jste možná zpočátku očekávali, nebo o vstřícnou komunikaci a realizaci prohlídek, během nichž ukážete svůj byt těm zájemcům, kteří o něj tak nějak vážněji stojí. Později ale přicházejí na řadu kroky, které už nejsou tolik jasné a z nichž máme strach, protože se týkají smluv, úřadů, úschovy a předávání peněz i převodu vlastnictví… Zkrátka toho nejdůležitějšího. I to ale zvládnete. S námi totiž budete vědět, jak na to.

Sepište smlouvu a vyřešte praktické náležitosti

Právě k sepsání kupní smlouvy je vhodné přizvat si zkušeného odborníka, který nedovolí, aby se ve smlouvě objevila nejmenší skulinka. Při jejím sepisování myslete na to, že jejím podepsáním ještě nedochází k převodu vlastnictví, jak se mnozí domnívají. Po jejím podpisu je nutné podat návrh na změnu vlastnictví nemovitosti v katastru nemovitostí a připojit listinu osvědčující důvod tohoto vkladu. To, kdo návrh na změnu v katastru podá, by mimochodem také mělo být součástí kupní smlouvy. Jakmile je tento vklad příslušným katastrálním úřadem povolen, účinky nastávají zpětně ke dni, kdy byl návrh podán. Až po tomto procesu je nemovitost, ve vašem případě byt, převedena na nového vlastníka.

Převod peněz se neprovádí při podpisu kupní smlouvy. Nikdy!

Převod peněz za podpis smlouvy? Ne, takhle to při prodeji a koupi nemovitosti nikdy nefunguje. Po podpisu kupní smlouvy je třeba podat zmíněný návrh na změnu vlastnictví nemovitosti v katastru nemovitostí. Částka, za kterou byt prodáváte, kupující v tom nejlepším případě ještě před podpisem kupní smlouvy uloží na speciální konto pod notářskou či advokátní ochranu – stačí si jen vybrat notáře nebo advokáta a na toho se s žádostí obrátit. Při tomto uložení je nutné sepsat Dohodu o úschově – v dohodě figurují účastníci (prodávající, kupující) a advokát, případně notář nebo banka. Vy jako prodejce budete mít nárok na vyplacení částky z konta, jakmile bude vlastnické právo k bytu převedeno na kupujícího. Tento způsob převodu peněz je 100% bezpečný, a proto doporučený.

Nezapomeňte na daň z nabytí nemovitých věcí

Zbývá ještě jeden krůček od vyřešení všech náležitostí spojených s prodejem nemovitosti, a to zaplacení daně z nabytí nemovitých věcí. Tu jste jako prodávající povinni zaplatit do 3 měsíců od vkladu práva do katastru nemovitostí. Jediné, co vás může osvobodit, je domluva s kupujícím, že daň uhradí on. Částku odpovídající dani je vhodné ponechat v advokátní úschově, odkud je poté uvolněna na účet příslušného finančního úřadu.

Prodat byt v osobním vlastnictví zvládnete sami i bez realitky!

V současné době je opravdu jednoduché si splnit svůj sen, prodat byt a koupit si vlastní dům i bez realitní kanceláře, případně prodat byt a odstěhovat se do jiného koutu republiky bez přičinění makléře, kterému byste za pomoc museli zaplatit nemalou částku. Následujte naše rady a zvládněte to sami!

Podobné články

Napsat komentář

Kontrolní text

Inzertujte nemovitosti hned na 60 serverech! Získáte zájemce rychleji.

Inzerovat Stačí kliknout a vložit inzerát, o zbytek se postaráme.