Jak rychle získat kupce? Neopakujte těchto 5 zásadních chyb prodejců při prohlídkách nemovitosti!

29. 9. 2015

tax-468440-1280Prodáváte nemovitost a chcete, aby vše proběhlo v pořádku a doslova „jako po másle“? Přesto, že může proces prodeje přidělat nezkušeným prodejcům nejednu vrásku na tváři, pokud se budete držet rad, jež jsme pro vás sepsali do tohoto článku, absolvujete proces prodeje se ctí a bez zbytečných průtahů i komplikací. Sepisování inzerátu, výběr potencionálního kupce i kupní smlouvy jsme řešili vdřívějších článcích. Dnes se podíváme na časté chyby prodejců, kterých bychom se měli vyvarovat při prohlídkách nemovitosti.

Chyba č. 1: nedostatečný úklid a uspořádání interiéru

Víte, co je největším nešvarem tuzemských prodejců? Nepořádek a nedostatečná nebo dokonce žádná úprava interiéru. Rozhlédněte se kolem a snažte se zbavit všeho, co působí nevzhledným nebo rušivým dojmem. Rozházené noviny, polorozpadlé křeslo, které pamatuje ještě babičku vašeho strejdy nebo cokoli dalšího, co nemá v interiéru své místo, musí pryč! Pokud nemáte na úklid „vlohy“, přizvěte si na pomoc úklidovou agenturu. Jednorázová investice se vám v tomto případě mnohonásobně vyplatí.

Chyba č. 2: nedochvilnost

Dochvilnost je výsadou králů! A jinak tomu není ani v případě osobních schůzek. Pokud se s potenciálním zájemcem dohodnete na desáté hodině, vždy buďte na místě ideálně o deset minut dříve. Pokud přijdete na domluvenou prohlídku pozdě, svědčí to o vaší neprofesionalitě a neúctě, kterou zájemci o koupi nemovitosti takto prokazujete.

Chyba č. 3: scházející dokumenty

Není nic horšího, než když si od vás potenciální kupec vyžádá dokument, který v tom lepším případě nemáte u sebe a v tom horším jste ho v průběhu let lajdácky zašantročili a následně ztratili. Proto si všechny dokumenty shromažďuje na jednom místě, kde je budete mít vždy po ruce. Při prodeji bytu si přichystejte zejména:

 • nabývací titul vlastníka
 • list vlastnictví
 • snímek z pozemkové mapy
 • písemný doklad o poplatcích spojených s provozem nemovitosti
 • popř. i stanovy společenství vlastníků jednotek (SVJ) a výpis SVJ z obchodního rejstříku

Chyba č. 4: nedostatečná příprava

Drtivá většina zájemců o koupi nemovitosti dorazí na osobní schůzku se seznamem otázek týkajících se jak prodávané nemovitosti, tak jejího okolí. Mnohdy padne dotaz i na sousedské vztahy, občanskou vybavenost nebo dopravní dostupnost v místě. Pokud se nechcete nechat zaskočit a nesmyslně koktat, o prodávané nemovitosti i jejím okolí si zjistěte maximum všech dostupných informací. Klienti budou určitě rádi, pokud přidáte nějakou vtipnou soukromou historku „ze sousedství“ nebo třeba aktuální informaci o plánované revitalizaci panelového domu, ke které má v následujících měsících dojít. Pokud v místě přímo nežijete, zjistěte si také vše o zdejší dopravní dostupnosti, ale i volnočasových aktivitách, které lze v okolí provozovat.

Potenciální zájemce o nemovitost se vás může ptát na:

 • společné prostory, které může společně s bytem užívat
 • okolí domu či pozemku
 • dopravní dostupnost
 • občanskou vybavenost místa
 • sousedské vztahy
 • to, kdy byla provedena revitalizace bytového domu/rekonstrukce bytu

Chyba č. 5: špatný způsob prezentace

Jednou z posledních chyb, kterou prodejci při prohlídkách dělají, je nesprávná prezentace prodávané nemovitosti. Při prezentaci se rozhodně nevyplatí případné vady maskovat nebo je dokonce zatajovat. Pravda i v tomto případě vyjde dříve nebo později najevo. Dejte si též pozor na to, jaká odlehčená témata při rozhovoru s potenciálním zájemcem volíte. Vykládat mu o problémech světové politiky nebo jej seznamovat s historkou ze soukromého života – to nejsou informace, které by potenciálnímu kupci pomohly v rozhodování. Volte proto neutrální rovinu rozhovoru, nesnažte se nemovitost prodat za každou cenu a především nechte zájemci dostatek času a prostoru k promyšlení dalšího kroku.

Nenechte dělat zbytečné chyby své známé a přátele.
Sdílejte tento článek na sociálních sítích!

Podobné články

Napsat komentář

Kontrolní text

Inzertujte nemovitosti hned na 60 serverech! Získáte zájemce rychleji.

Inzerovat Stačí kliknout a vložit inzerát, o zbytek se postaráme.