Jak si „ošéfovat“ pronájem bytu v Kroměříži v 5 jednoduchých krocích

19. 5. 2015

Investice do nemovitostí je jednou z nejbezpečnějších a nejspolehlivějších investicí vůbec. Máte-li byt, v němž již nějakou dobu nebydlíte, vyplatí se přemýšlet o jeho rekonstrukci a následném pronájmu. Aktuální zákony bohužel spíše než samotné majitele bytu chrání zejména jejich nájemníky, proto může být za určitých okolností pronájem poněkud riskantním podnikem. Odborníci z portálu Realitní revoluce vám ovšem prozradí, jak v případě pronájmu v Kroměříži nešlápnout vedle a nepodstupovat zbytečné riziko.

Krok č. 1 – poutavý inzerát je základ

Prvním krokem je sepsání atraktivního inzerátu, na základě kterého vás mohou potenciální zájemci o nové bydlení kontaktovat. Při jeho sepisování ovšem zapomeňte na polopravdy nebo dokonce lži. Nic si zbytečně nepřikrášlujte ani příliš nepřehánějte. Po první osobní prohlídce vyjde pravda najevo, ať chcete či ne.

Krok č. 2 – pozor na potenciální zájemce

Mějte na paměti, že rozvázání nájmu není v dnešní době ani trochu jednoduché. Pokud nájemník závažným způsobem neporušuje domovní řád a platí pravidelný nájem, vykázat jej z bytu prakticky nemůžete. Pokud byt přeci jen budete chtít uvolnit, musíte mu zajistit náhradní bydlení. To samé platí také v případě, kdy si do bytu nastěhujete nájemníka snezletilými dětmi nebo tělesně či mentálně postiženou osobu.

byt

Krok č. 3 – smlouvu uzavírejte vždy na dobu určitou

Tento krok úzce souvisí s výše uvedeným. Pokud nájemníka ještě dobře neznáte, uzavřete s ním smlouvu na 2, maximálně 3 měsíce. Tuto smlouvu pochopitelně můžete kdykoli po ústní dohodě prodloužit. Pokud však s danou osobou nebudete po prvních měsících spokojeni, můžete se s ní po uplynutí lhůty rozloučit.

Krok č. 4 – poplatky přepište na nájemníka

Většina pronajímatelů bytů stanoví určitou výši nájmu, z níž platí poplatky za vodu, plyn, elektřinu, ale i nemalé částky třeba do fondu oprav. Co z toho plyne? Skutečnost, že nájemníkova motivace k hospodaření s vodou či energiemi je takřka na bodu mrazu. Pokud mezi ním a pronajímatelem dojde k nějakému konfliktu, nic mu nebrání v tom, nechat puštěnou vodu třeba i několik dlouhých hodin, v krajním případě i dnů. Majitel bytu se tak může při dalším vyúčtování nepříjemně divit vysokým doplatkům.

Krok č. 5 – sílu smlouvy nepodceňujte!

Ať již jste v realitní oblasti zběhlí či nikoli, mějte na paměti, že správně postavená a sepsaná smlouva je základem úspěchu a spokojenosti na obou stranách. Pokud nevíte, jak takovou smlouvu sepsat, nechte se inspirovat vzory, které naleznete ke stažení na oficiálních stránkách Realitní revoluce nebo zde kontaktujte právní zástupce, jenž vám se sepsáním smlouvy i jejím obsahem ochotně pomohou.

Podobné články

Napsat komentář

Kontrolní text

Inzertujte nemovitosti hned na 60 serverech! Získáte zájemce rychleji.

Inzerovat Stačí kliknout a vložit inzerát, o zbytek se postaráme.