Kdo dřív přijde, ten dřív koupí? S prodejem nemovitosti radši nespěchejte!

27. 8. 2015

Prodáváte nemovitost a to bez potřebných zkušeností. Snažíte se načerpat dostatek informací na internetu, od známých či přátel a stejně tak úplně nevíte, jak se tohoto procesu zhostit s vervou a bez ztráty oné pomyslné kytičky. Přemýšlíte, zda proces svěřit do rukou realitní kanceláře, na druhou stranu se vám ovšem nechce platit přemrštěné provize, které jsou s jejími službami spojeny. Proto máte jasno – prodej nemovitosti zajistíte sami a svépomocí! Ve spolupráci s odborníky zportálu RealitníRevoluce.cz jsme pro vás proto připravili tento praktický návod, díky kterému procesem prodeje domu či bytu proplujete snadno, rychle a bez zbytečných komplikací.

1. Odpovězte si na základní otázky

Co od prodeje očekáváte? Pod jakou cenu nechcete nebo nemůžete jít? A opravdu se nevyplatí oslovit renomovanou realitní kancelář? Kolik času na prodej máte? Jakmile budete znát odpovědi na všechny tyto a nespočet další otázek, můžete postoupit ke kroku č. 2.

2. Zmapujte situaci na trhu

Prohlédněte si nabídky realitních portálů a vyfiltrujte ty, které nejvíce odpovídají nemovitosti, jíž chcete prodat. Velkou pozornost věnujte zejména ceně a snažte se ji nastavit velmi podobně jako u konkurence.

3. Připravte nemovitost k prodeji

Když vás vybídneme k důkladnému úklidu nemovitosti, s největší pravděpodobností si budete nevěřícně ťukat na čelo. Tohle je přeci samozřejmost! Věřte, že není. Pokud se vám do generálního úklidu příliš nechce, pro jednou oslovte úklidovou společnost. Při aranžování bytu se pak nechte inspirovat metodou home staging.

4. Sepište poutavý inzerát a doplňte jej o fotografie

Nyní je čas na vytvoření kvalitních fotografií a sepsání poutavého inzerátu. Snažte se ve změti inzerátů vyniknout a pojměte ten svůj třeba netradiční zábavnou formou. Přidejte fotografie a vedle nešlápnete ani v případě, doplníte-li inzerát o videa.

5. Kolotoč telefonátů a osobních prohlídek

Jakmile inzerát zveřejníte, jako první se vám budou s největší pravděpodobností ozývat zejména realitní kanceláře a makléři, kteří budou nabízet své služby. Mějte na paměti, že služby realitek nejsou zadarmo a to co zvládnou ony, zvládnete i vy. Poté, co vás začnou kontaktovat sami zájemci o koupi nemovitosti, počítejte s kolotočem prohlídek a připravte si seznam otázek, na něž se vás mohou potenciální zájemci při prohlídkách ptát.

6. Shromážděte veškeré potřebné dokumenty

Připravte si aktuální list vlastnictví a neprůstřelnou kupní smlouvu, kterou doporučujeme sepsat se zkušeným právním zástupcem nebo odborníkem v oblasti realit. Dalšími dokumenty, s nimiž přijdete do styku, pak může představovat tzv. „nabývací titul
prodávajícího“ a doklad kupujícího, že má dostatečné prostředky pro zaplacení kupní ceny.

7. Advokátní, notářská či bankovní úschova kupní ceny

Aby se zájemce o nemovitost dostatečně pojistil, může požadovat advokátní, notářskou či bankovní úschovy kupní ceny. Po podepsání kupní smlouvy z této zástavy uvolní dohodnutý rezervační poplatek (byl-li smlouvou ujednán) a čeká na vaše další kroky.

8. Převod vlastnického práva

Nyní do procesu opět vstupuje prodávající, který musí provést převod vlastnického práva na katastru nemovitostí a předat nemovitost včetně přehlášení vody, plynu, elektřiny a dalších souvisejících služeb.

9. Doplacení kupní ceny

Jakmile je provedeno vše výše popsané, je z úschovy uvolněna zbývající část kupní ceny, která je převedena na účet prodávajícího.

10. Podání daňového přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí

Pojem „daň z nabytí nemovité věci“ často svádí k mylnému výkladu. Podat daňové přiznání, v němž bude figurovat tato daň, je povinností prodávajícího, nikoli nabyvatele. Ten ovšem za zaplacení daně ručí. Pokud jej tedy prodávající neuhradí, bude finanční správa vymáhat daň právě po novém nabyvateli. V tomto kroku proto dochází k uvolnění částky odpovídající dani z nabytí nemovitých věcí, která je součástí advokátní či jiné úschovy na účet finančního úřadu.

Podobné články

Napsat komentář

Kontrolní text

Inzertujte nemovitosti hned na 60 serverech! Získáte zájemce rychleji.

Inzerovat Stačí kliknout a vložit inzerát, o zbytek se postaráme.