Kdo kupuje byty a domy bez realitky? Lidé, kteří nechtějí platit za to, co zvládnou zařídit sami

13. 11. 2015

Hned je na místě dodat „vycházejte těmto lidem vstříc“. Za to, za co jsme dlouho platili realitním kancelářím, když jsme prodávali nemovitosti, už díky osvětě v oblasti realit platit nemusíme. Stačí se snažit a všechno mohou prodávající i kupující vyřídit sami.

dům z bankovekOšemetný poplatek realitce – kdo ho platí?

Vlastně tak nějak obě strany, prodávající i kupující. Představte si pana Nováka, který prodává přes realitní kancelář dům za 3 000 000 Kč. Ví, že paušálně si realitky berou asi 5 % z ceny nemovitosti, takže vlastně přijde o 150 000 Kč jen proto, že mu někdo pomohl s prodejem, který by zvládl sám, jen si nebyl svými schopnostmi příliš jistý.

Aby pan Novák o těchto 150 000 Kč nepřišel, navýší o ně cenu nemovitosti. Dům dá tedy na prodej za 3 150 000 Kč a při prodeji získá celé 3 000 000 Kč. Ve finále tedy poplatek pomyslně zaplatí on a reálně kupující, který bude muset citelněji sáhnout na účet. Teď už je jistě pochopitelné, proč existuje nejen skupina těch, kteří rádi bez realitky prodávají, ale i těch, kteří bez ní rádi nemovitost koupí.

Jednání tváří v tvář s majitelem nemovitosti

Realitní makléř je obchodník, kterému ročně projde rukama nespočet nemovitostí a on v každé další vidí pěkný výdělek. Je to profesionál, kterého tato činnost živí a možná ji dělá, jak nejlépe umí. Nehledí přitom ale na vyšší hodnoty a spojení „duch místa“ je pro něj prázdná fráze, klišé. Navíc umí často zájemce přesvědčit, že právě tuhle nemovitost potřebují, ačkoli to nemusí být nutně pravda a kupující je nakonec ještě zklamaný.

Na druhou stranu je nutno dodat, že by si prodávající, kteří nepožádají o pomoc realitního makléře, měli dávat pozor na to, s kým jednají a jak. Je na místě odhalit jakýkoli náznak manipulace, připravit se na smlouvání a poukazování na nedostatky nemovitosti s tím, že „za tohle si kupující zaslouží slevu“. Makléř by se z takové situace elegantně vymanil, ale člověk, který prodává nemovitost poprvé a možná naposledy v životě, jen těžko nátlaku odolá, zvlášť v situaci, kdy potřebuje peníze rychle.

Nepodepisujte smlouvu bez konzultace s právníkem

Málokdo, kdo nevystudoval práva, by rozuměl kompletně celé smlouvě. Kupující si toho mohou být vědomi a na schůzku mohou přinést smlouvu, jejíž vzor stáhli z internetu a zlehka doplnili údaje, které vůbec byli schopni doplnit. Vy tedy přidáte své jméno, datum narození a další náležitosti, ale už si nebudete jisti dalším obsahem. Vážně je každá z těch formulací správná? Nepřipraví vás o nemovitost i o peníze? Nechte si raději vypracovat smlouvu advokátem. A nemějte strach, za jeho pomoc (což je váš jediný výdaj při prodeji) nezaplatíte více, než by činil 5% poplatek realitce. Naopak, hodně ušetříte – pomoc právníka se v takových situacích pohybuje kolem 20 000 Kč.

Připravení se bát nemusí

Prodeje nemovitosti bez realitky se ten, kdo nepodcení přípravu, nemusí bát. S realitním makléřem si ušetříte čas a nervy, ale musíte počítat s tím, že mu za to štědře zaplatíte. A platit budete za to, co byste zvládli sami. Přizvěte si na pomoc právníka, sepište neprůstřelnou kupní smlouvu, domluvte se s kupujícím na úschově peněz na speciálním účtu a nenechte sebou manipulovat. Hodně štěstí!

Podobné články

Napsat komentář

Kontrolní text

Inzertujte nemovitosti hned na 60 serverech! Získáte zájemce rychleji.

Inzerovat Stačí kliknout a vložit inzerát, o zbytek se postaráme.