Lze prodat byt s hypotékou? Možná jednodušeji, než čekáte!

7. 10. 2015

byt s hypotekouZ hypotéky jako dlouhodobého finančního produktu mají lidé často strach. Například manželské páry se nezřídka ptají, co se s hypotečním úvěrem a s celým bydlením stane, když se budou chtít rozvést. Nepřijdou oba o střechu nad hlavou a ještě o peníze? Odpověď zní – ne! Prodej nemovitosti s hypotékou je dnes již docela běžnou záležitostí. Podívejte se, co tato záležitost obnáší, a ujistěte se, že není třeba se jí obávat více než běžného prodeje bytu či domu.

Situací, během nichž můžete prodej bytu s hypotékou řešit, je samozřejmě více. Mnohdy je nutné stěhovat se za prací, ač jste si mysleli, že už se vás žádný přesun týkat nebude a že jste zakotvili navždy. Ať už vás k prodeji bytu vede cokoli, hypotéka není žádnou STOPkou, která by vás musela brzdit. Stačí jen vědět, jak si s ní poradit.

1. varianta – splatit hypotéku standardním způsobem

Zaprvé si můžete byt nechat a pronajímat ho, přičemž z pronájmu budete hradit měsíční splátky bance. Pravda, nejde o prodej bytu, ale je to docela výhodná možnost, která se vám může vyplatit. Můžete při ní totiž získávat i něco navíc. Záleží na situaci, na nájemnících i na stavu vašeho bytu – třeba budou ochotni zaplatit větší částku měsíčně, než jakou vy nakonec pošlete bance.

2. varianta – prodat nemovitost s hypotékou

Druhou variantou je prodej bytu i s hypotékou (mluvíme zde o převzetí stávající hypotéky kupujícím). Kupující musí souhlasit se všemi podmínkami stávající hypotéky – s fixací, s úroky, s měsíčními splátkami. A s tímto převodem z prodávajícího na kupujícího zase nesmí mít žádný problém banka, která hypoteční úvěr poskytla a které je splácen. Banka posuzuje především bonitu kupujícího, který přebírá hypotéku. Prověřuje tedy jeho schopnost splácení, jeho příjmy a výdaje, jako by sám žádal o hypoteční úvěr. Vyhne se akorát poplatku za jeho vyřízení a za odhad ceny nemovitosti.

V rámci dalšího postupu je z domluvené kupní ceny odečtena stávající výše hypotéky prodávajícího. Zbývající část kupní ceny je potom uložena u notáře a prodávající ji získá až v okamžiku, kdy proběhnou všechny zápisy v katastru nemovitostí.

Je však naprosto nezbytné na tomto místě dodat, že tato varianta řešení je velmi nepravděpodobná, protože banka v drtivé většině případů nepovolí převzetí stávající hypotéky jinou osobou, tedy kupujícím. Nejčastěji tedy dochází k refinancování hypotéky, o které si řekneme vzápětí.

Pozor! Buďte připraveni na to, že za převod hypotéky se obvykle platí poplatek v řádu několika tisíců korun.

3. varianta – refinancování hypotéky kupujícím

Může se stát, že se kupujícímu nebudou zamlouvat podmínky vaší hypotéky, tedy hypotéky prodávajícího. Potom zbývá ještě možnost jejího refinancování, o které by se měl postarat on. Takový postup se však vyplatí pouze tehdy, je-li vaše hypotéka nevýhodná. V tom případě je nutné brát v potaz to, že vás čekají poplatky za předčasné splacení hypotéky a poplatky za zřízení nového hypotečního úvěru.

Při refinancování si kupující zařídí hypotéku dle svých priorit a zaručí se nemovitostí, kterou od vás chce koupit. Zástavní právo banky, která kupujícímu hypotéku právě poskytla, se zapíše na katastr jako druhé v pořadí. Kupující svým hypotečním úvěrem naráz umoří hypotéku prodávajícího. Banka prodávajícího následně vystaví kvitanci, kterou je nutné vložit na katastr. Díky tomu dojde k vymazání původního zástavního práva a zapíše se nové zástavní právo jako první v pořadí. Kupující poté splácí svou hypotéku, tu, kterou si sám zřídil.

Náš tip: Velkým sankcím za předčasné splacení hypotéky se můžete vyhnout, pokud si pohlídáte blížící se konec fixačního období. Nutné stěhování si nikdo naplánovat nedokáže, ale pokud jste právě promeškali konec fixace a můžete s prodejem počkat třeba rok a na rok si fixační období zvolit, udělejte to. Během tohoto roku nemovitost na prodej připravte.

Hypotéka u nemovitosti není překážkou

Byt s hypotékou dávno není ztracenou investicí, která vás do konce života váže k jednomu místu. Lze ho takřka bez problému prodat, pokud se najde kupující, který o něj opravdu stojí a je ochoten podstoupit trochu úřadování a poté splácet hypotéku. Ničeho se tedy nebojte a nabídněte svůj byt. Jistě si svého kupce najde!

Podobné články

Napsat komentář

Kontrolní text

Inzertujte nemovitosti hned na 60 serverech! Získáte zájemce rychleji.

Inzerovat Stačí kliknout a vložit inzerát, o zbytek se postaráme.