Míšin příběh: Jak jsem málem prodělala nejen kalhoty při prodeji bytu

29. 7. 2015

Při jakémkoli nakládání s nemovitostí ve smyslu pronájmu či prodeje je třeba vyvarovat se chyb, které mohou mít přímo fatální následky. Ne vždy se to však pronajímatelům či prodejcům podaří, a tak se dostanou do velmi nepříjemné situace. Na co byste si tedy měli dát pozor, jestliže se chystáte prodat byt?

Začalo to čarou přes rozpočet

Protože jsem měla docela dobře placenou práci, koupila jsem si byt ve svém rodném městě. Nastěhoval se ke mně přítel a zdálo se, že už bude všechno v pohodě. Jenže po několika zásadních nedorozuměních jsme se rozešli, ve svém vysněném bydlení jsem zůstala sama a ke všemu se mi ozvali z Prahy, z firmy, kde jsem se ucházela o práci před několika lety. Chtěli mě, ale pro mě z toho vyplynulo stěhování.

Realitku? Ne, děkuji

Rozhodla jsem se tedy rodné město opustit a začít znovu v Praze. Sama jsem se do prodeje svého tehdejšího bytu pouštět nechtěla, byla jsem na poli realit obyčejný nezkušený laik. Proto jsem oslovila jednu z tamních realitních kanceláří. Netušila jsem však, do jakého maléru se s ní zřítím.

Existuje celý seznam chyb, kterých se prodávající nemovitostí dopouštějí. Pro realitní kancelář jsem se rozhodla, abych se takovým chybám vyhnula a ušetřila si čas i nervy. Bohužel jsem málem přišla o byt i o peníze za jeho prodej a na vině nebyly jen neuvěřitelně vysoké poplatky samotné realitní kanceláři. Skoro to vypadalo, jako by si realitní makléř onen seznam chyb vzal a striktně se jím řídil – aby je všechny, nebo alespoň ty nejběžnější udělal.

Udělali (jsme) snad všechny chyby, které jsme mohli

První chybu jsem z nedostatku času udělala já. Podcenila jsem přípravu bytu na focení, nearanžovala jsem, příliš jsem se nezdržovala s úklidem, nedodržovala jsem pravidla, kterými by se měl každý řídit před a při focení bytu. A takové fotografie už se s prodejem bytu vlekly až do konce. Myslím ale, že mě na špatné fotografie makléř mohl upozornit.

Makléř, který měl prodej mého bytu na starosti, nejprve zcela nevhodně umístil inzerát na vývěsní plochy po městě a na portálu kanceláře mu věnoval sotva pět vět. Byt popsal, navzdory mému návrhu, velmi stroze, což jistě moc zájemců nepřivedlo na myšlenku se o nemovitost vůbec zajímat. Jak měl inzerát vypadat? Prostě úplně jinak!

Světe, div se, i tak si můj byt svého nového obyvatele našel. Přišel ale další problém. Obecná neznalost právních povinností, které se týkají prodeje bytu a na které makléř pozapomněl, ho přivedla až k vytvoření špatně ošetřené kupní smlouvy. Ačkoli platí obvyklé a vřele doporučované pravidlo, že má vlastnické právo přejít na kupujícího až po zaplacení požadované sumy za nemovitost, tento makléř připravil smlouvu, která se pro mě zdála dlouho být osudovou. Podle ní jsem totiž předala vlastnické právo, ale peníze jsem neměla ani na ruce, ani na účtu. Kupující tuto podmínku nedostal, měl zaplatit až po převedení práva.

Bohužel se k tomu moc neměl. Zoufalá, bez bydlení a bez peněz jsem nevěděla, co dělat. Musela jsem se vrátit k rodičům a půjčit si od nich na právníka, který mi s celou tou šlamastykou pomohl.

Později jsem se doslechla od známé své matky, že makléř byl navíc na některé zájemce o můj tehdejší byt nepříjemný, jejich otázky odbýval holými větami, snažil se cenu „natáhnout“ a to je odradilo.

Realitní kancelář tedy splnila snad všechny chyby, které mohla. Jsou jimi:

  • špatné provedení a umístění inzerátu
  • nedostatek znalostí právních záležitostí
  • špatně vytvořená kupní smlouva a převedení vlastnického práva před platbou za nemovitost
  • nepříjemné vystupování, neochota
  • nedostatečná příprava bytu na focení

Zjistěte, do čeho jdete

Vyvarujte se při prodeji nemovitosti zmíněných chyb, abyste nedospěli tam, kam jsem dospěla před lety já. Byla to velmi nepříjemná záležitost se zdlouhavým a finančně náročným řešení, kterou bych nikomu nepřála. Dnes už vím, že bych na prodej šla úplně jinak. A zvládla bych to sama.

Podobné články

Napsat komentář

Kontrolní text

Inzertujte nemovitosti hned na 60 serverech! Získáte zájemce rychleji.

Inzerovat Stačí kliknout a vložit inzerát, o zbytek se postaráme.