Na co si dát pozor při pronájmu: praktický návod pro majitele nemovitosti

25. 8. 2015

Pronájem bytu můžeme směle přirovnat k adrenalinovému sportu. Natrefit na solidního nájemníka je vskutku štěstí. Bohužel jsou případy, kdy i přesto vše nevyjde podle vašich představ. Samotný proces pronájmu nemovitosti se může zdát snadný a jednoduchý. Ve skutečnosti je tomu ovšem přesně naopak. Co všechno si ohlídat a jaké skutečnosti nepodcenit? To vám prozradí odborníci na slovo vzatí – zkušený tým portálu RealitníRevoluce.cz!

Výběr nájemníka nenechte náhodě

Zřejmě tím nejdiskutovanějším a nejobtížnějším krokem je výběr nového nájemníka. Ještě před tím, než začnete diskutovat o tom, zda si může do bytu pořídit domácího mazlíčka nebo hada-škrtiče, vyplatí se prověřit jeho finanční minulost, ale i další skutečnosti, jež by bránily v hladkém průběhu celého procesu. Ověřte si, zda není potenciální nájemník veden v registru dlužníků nebo to, jestli na něj není uvalena exekuce. Abyste se těchto informací dopátrali, budete ovšem potřebovat plnou moc daného člověka, kterou nemusí být zrovna lehké získat.

Nastavte jasná pravidla

Jakmile jste osobu nájemníka prověřili, přistupte koboustrannému vyjednávání. Je-li byt nově zrekonstruovaný, věříme, že jste do něj museli investovat nemalé množství finančních prostředků. Proto asi nebudete příliš nadšení, nastěhuje-li se do bytu zarputilý kuřák nebo milovnice koček. Se stejnou nevolí můžete přistupovat též k nahlášení trvalého bydliště, které může nadělat pořádnou paseku.

Byt důkladně zdokumentujte

I přes veškerou snahu se vám nemusí podařit dopátrat se všech důležitých informací týkajících se osoby nájemníka. Proto se může stát, že se jednoho dne u dveří pronajímaného bytu objeví exekutor a známými žlutými nálepkami polepí vše, co mu přijde pod ruku. Abyste nemuseli složitě prokazovat, komu patří jednotlivé kusy nábytku a spotřebičů, vyplatí se byt před nastěhováním nájemníka důkladně zdokumentovat a uschovat si veškeré účty související s pořízením jeho vybavení.

Jak nastavit výši nájemného?

I to je otázka, na kterou není jednoduché odpovědět. Abyste pronájmem neprodělali i vlastní kalhoty a zároveň nenastavili takovou částku, na kterou vám obyvatelé dané lokality ani za mák nekývnou, můžete se inspirovat „u konkurence“. Podívejte se, jak se pohybují ceny pronájmů podobných nemovitostí a dle toho nastavte odpovídající výši také u svého bytu. Dle nového občanského zákoníku můžete pronajmout i neobyvatelný byt a to za podmínek, že si jej nájemník na vlastní náklady zrekonstruuje a vy mu vynaložené finance odečtete od výše měsíčního nájmu.

Dáváme do kupy nájemní smlouvu

Nemáte-li se sepisováním smluv žádné zkušenosti, nespoléhejte pouze na vzory z internetu. Ty mohou být často nepřesné a velmi obecné. Nájemní smlouvu pro klid vaší duše konzultujte s právníkem, který vám poskytne celou řadu užitečných rad a informací. Z pohledu pronajímatele je výhodnější uzavřít smlouvu na dobu určitou, kterou můžete dle vlastního uvážení různě prodlužovat. Přílohou nájemní smlouvy by měl být předávací protokol, jehož součástí jsou informace o datu předání bytu, jeho stavu a vybavení.

Když dojde na nejhorší

Jak jsme již v úvodu tohoto článku zmínili, pronajímat byt je poměrně adrenalinovou záležitostí, která skýtá nejrůznější rizika a nástrahy. Proto se vyplatí „krýt si záda“. Od nájemníka žádejte kauci, která může tvořit až 6 násobek měsíčního nájmu. Nechcete-li mít oplétačky se zákonem, raději se vyhněte nejrůznějším smluvním pokutám, k jejichž uzavření to mnohé majitele nemovitosti nebezpečně svádí. Ty jsou totiž dle nového občanského zákoníku neplatné. Závazek nájemníka si ovšem můžeme pojistit směnkou, kterou mu dáte na začátku nájmu podepsat. Ani směnka vás ovšem neuchrání všech rizik s pronájmem bytu spojených.

Podobné články

Napsat komentář

Kontrolní text

Inzertujte nemovitosti hned na 60 serverech! Získáte zájemce rychleji.

Inzerovat Stačí kliknout a vložit inzerát, o zbytek se postaráme.