Nejčastější omezení vlastnického práva: Jak je zjistit a na co si dát pozor?

2. 12. 2015

lupa detektivNemovitost, kterou se chystáte koupit, musíte znát do posledního detailu. Nestačí pouze vědět, kdo ji vlastnil před vámi, kdy zde byla provedena rozsáhlá rekonstrukce nebo kde je nejbližší bar či supermarket. Ještě před tím, než podepíšete kupní smlouvu, se pečlivě seznamte také s omezeními vlastnického práva a vadami , a to jak viditelnými, tak skrytými, faktickými i právními.

Ověřte si, kdo je skutečným vlastníkem prodávané nemovitosti

Jako první se vydejte na katastr nemovitostí, poštu nebo úřad (CzechPoint), kde požádejte o výpis z katastru nemovitostí. Jestliže se osoba vlastníka shoduje s osobou, se kterou prodej domlouváte, jste na správné cestě. Vhodné ovšem je doptat se vlastníka na jeho rodinný stav a jestli spadá prodávaná nemovitost do společného jmění manželů. Pokud je tomu tak, bude potřeba podepsat kupní smlouvu s oběma manželi.

Vázne na nemovitosti zástavní právo?

Z výpisu katastru nemovitostí ovšem mohou vyplývat mnohem závažnější právní nedostatky, kterými je například i zástavní právo. Pokud zástavní právo k vámi vyhlídnuté nemovitosti existuje, nemovitost v žádném případě nedoporučujeme kupovat. Raději si u prdávajícího ověřte, kdy je schopen zajistit výmaz zástavního práva, a pokud jste ochotni s koupí počkat, doporučujeme uzavřít smlouvu o smlouvě budoucí kupní.

Není zástava jako zástava

bankovkyS výše uvedeným ovšem souvisí ještě jedna podstatná informace. Řada nemovitostí je dnes totiž prodávána s bankovní zástavou. Pokud kupující financuje nové bydlení prostřednictvím hypotéky, pak banka vyplácí druhou banku a zbytek finančních prostředků putuje do úschovy. Odtud se prodávajícímu peníze uvolňují ve chvíli, kdy je nemovitost převedena. Jestliže je ovšem nákup nemovitosti financován z vlastních zdrojů, pak kupující složí kupní cenu do advokátní úschovy, poté se na návrh na vklad vlastnického práva opatřeného razítkem podatelny katastru nemovitost uhradí hypotéka prodávajícího a zbytek finančních prostředků se uvolní pro prodávajícího. Banka ovšem musí v takovém případě vydat souhlas s předčasným splacením, určit přesnou sumu, datum, do kterého musí být suma uhrazena, a příslib výmazu zástavy, jakmile obdrží peníze. Jestliže má ale zástavní právo na nemovitostí nebankovní subjekt, pak si některé banky kladou poměrně obtížné podmínky pro výplatu, jinak hypotéku neposkytnou. Obecně tedy doporučujeme být v tomto případě velmi obezřetní.

Právo stavby a věcná břemena

Pokud je nemovitost zatížena právem stavby, pak je nutno počítat, že na vašem budoucím pozemku se bude nacházet stavba někoho jiného. Jestliže je pozemek zatížen věcným břemenem, pak může jít například o břemeno dodavatelů energií, kteří chtějí mít záruku, že je majitel pro případ nutnosti opravy "pustí" na pozemek. Jestliže zjistíte, že na nemovitosti vázne právo stavby nebo věcné břemeno, nahlédněte do sbírky listin příslušného katastrálního úřadu a zjistěte si obsah smlouvy, na základě které shora uvedené právo vzniklo. Ve smlouvě jsou zpravidla uvedeny podmínky, které důkladně prostudujte a pak se rozhodněte, zda koupi nemovitosti realizovat, či nikoli.

Právní vady, které si v katastru nemovitostí neověříte

Bohužel katastr nemovitostí není vševědoucí a některé právní vady nemovitosti v něm nedohledáte. Mezi tyto vady zpravidla patří:

  • průhled na důmNájemní právo: Může v katastru být, ale není to povinností.
  • Trvalý pobyt: Ověřte si, zda v dané budově nebo dokonce bytě nemá někdo nahlášen trvalý pobyt.
  • Sídlo právnické osoby: Obdobně se zajímejte také o to, zda v nemovitosti nemá sídlo nějaká právnická osoba.
  • Podíl na společných částech domu a pozemku: Tuto informaci si zkontrolujte zejména u bytů.
  • Podíl na nějaké jiné funkčně související stavbě: Opět ověřte, zda u bytu existuje, či nikoli.

Sdílejte náš článek na sociálních sítích a podělte se o cenné informace se svými známými a přáteli!

Podobné články

Napsat komentář

Kontrolní text

Inzertujte nemovitosti hned na 60 serverech! Získáte zájemce rychleji.

Inzerovat Stačí kliknout a vložit inzerát, o zbytek se postaráme.