Nejpádnější důvody, proč prodávat byt bez realitky – znáte je?

4. 11. 2015

businessman

Možnost rychlejšího prodeje a ušetřené finance za provizi, která by připadla realitní kanceláři za zprostředkování obchodu, to jsou dva nejpádnější argumenty pro prodej nemovitosti bez realitky. Výhody takového počínání zkrátka nelze přehlédnout, i přesto, že nesmíme zapomenout na to, že jaké si to uděláme, takové to máme.

Proč lidé přecházejí na prodej bez realitky?

Důvodů, proč klasické realitní kanceláře nemají tolik klientů jako dřív, ačkoli se stále staví a byty i domy mění své majitele, je ten, že se na ně spousta lidí nechce spoléhat. Buď už mají špatnou zkušenost, nebo ji má někdo z jejich známých a oni ji nechtějí mít také, případně chtějí stát možným zájemcům tváří v tvář a jednat přímo s nimi. Zároveň tyto zájemce přísně neselektují, takže nakonec prodají byt třeba tomu, koho by realitka škrtla ze seznamu jako zájemce neperspektivního.

Tím nejpádnějším argumentem pro prodej bez asistence realitní kanceláře je však provize, kterou si realitka účtuje a kterou lze ušetřit celou, nebo aspoň její část. Při prodeji na vlastní pěst mají prodávající prostor pro hýbání s cenou. Mohou totiž cenu nadsadit zhruba o 3-10 %, což odpovídá podílu, který by si realitka za provizi naúčtovala. Ve většině případů jde o 5 %, takže nadsazení 10 % může být skvělým výchozím krokem pro ustupování z ceny, aniž by prodávající tratili. Zároveň budou stále schopni konkurovat ostatním nabídkám v dané lokalitě s podobnými parametry nemovitostí.

Proč je o nemovitosti, které neprodává realitní kancelář, zájem?

Je to prosté. Zpravidla 5 % ceny nemovitosti si realitní kancelář naúčtuje jako odměnu za zprostředkování obchodu, což je pochopitelné, protože nějak k jejímu financování docházet musí. O těchto 5 % si ale prodávající navýší cenu nemovitosti, aby nepřišel o to, co za nemovitost chce. Nakonec tedy provizi svým způsobem financuje kupující. A právě moudrý kupující ví, že se této manipulaci při koupi nemovitosti bez realitky vyhne.

Kupující taky v mnoha případech raději komunikují přímo s majitelem nemovitosti než s makléřem. Doufají totiž v příznivější cenu a vsází na to, že prodávající není tak zkušený a ostřílený jako makléř. To však znamená, že by se prodávající měl připravit na smlouvání ze strany zájemce.

Výdaje s realitkou i bez ní – jaký je rozdíl?

Rozdíl je v drtivé většině případů zásadní, jde však o to, kolik prodávajícího stojí veškerá asistence při prodeji bez přispění realitního makléře. Obvykle je potřeba jen pomoc právníka, který ošetří veškeré právní náležitosti, za což mu prodávající zaplatí například 20 000 Kč. Pro právníka je to akorát, pro prodávajícího hodně, ale na druhou stranu stále méně, než by zaplatil na provizi realitce. Ta si nejčastěji účtuje 5 % z ceny, to znamená, že z nemovitosti v hodnotě 2,5 milionu korun se jedná o 125 tisíc korun. A považte sami – rozdíl přesahující 100 tisíc už je silně motivační.

Není realitka jako realitka aneb Kdy se na ni s důvěrou obrátit

Na druhou stranu je nutno uznat, že i prodej s realitkou skýtá jisté výhody. Ušetří prodávajícímu čas i případné nervy, prodávající nebude muset denně vyřizovat spousty telefonátů a nejrůznějších dotazů týkající se nemovitosti, právní náležitosti za něj taky vyřeší jiní. Pokud na to prodávající nemá časovou nebo psychickou kapacitu, oslovení realitní kanceláře není od věci.

Skepse vůči realitním kancelářím je často globalizovaná, proto je nutno podotknout, že není realitka jako realitka a to, že se některá nechová férově, neznamená, že se tak nechová žádná. Nakonec tedy záleží na prodávajícím, zda chce prodávat s ní, nebo sám. Obojí má něco do sebe.

Podobné články

Napsat komentář

Kontrolní text

Inzertujte nemovitosti hned na 60 serverech! Získáte zájemce rychleji.

Inzerovat Stačí kliknout a vložit inzerát, o zbytek se postaráme.