Příběh ze života: Máme byt s hypotékou a potřebujeme ho vyměnit za větší

9. 11. 2015

velký bytVyměnit byt zatížený hypotékou za jiný? Takový scénář je v našich končinách poměrně častý. Dva mladí a životem téměř nepolíbení lidé se rozhodnou sestěhovat. Vyberou finanční prostředky ze stavebního spoření a zbytek nemovitosti financují hypotékou. Po roce či dvou vzájemného soužití přijde řeč na potomka, který je již v mnohých případech dokonce na cestě. Co teď? Lze vůbec vyměnit byt zatížený hypotékou za jinou nemovitost? Odpovědí budou následující řádky.

Životní osudy jsou nevyzpytatelné

S Kateřinou jsme se seznámili už na střední škole. Po maturitě jsme se oba rozhodli dát našemu vztahu nový rozměr a společně šli vyřídit hypotéku na koupi menší garsonky. Oba jsme měli vcelku uspokojivou práci, proto nám banka nedělala žádné zbytečné problémy. Upsali jsme jí však svoje duše na dlouhých 8 let. Šest měsíců nato přítelkyně otěhotněla a kvůli nepříjemným komplikacím nastoupila na rizikové těhotenství. Najednou jsme přišli prakticky o celý jeden plat a to jsme ještě ani nevěděli, že čekáme dvojčata. Jakmile nám to lékař oznámil, prvotní radost vystřídala obava z toho, co s námi dál bude. Začali jsme proto řešit, jak se stávající nemovitosti zbavit a vyměnit ji za větší,“ popisuje své trápení nyní již 24 letý Honza.

Způsobů, jak situaci řešit je hned několik, ale…

Možností, jak z této ošemetné situace vycouvat, máte poměrně dost. Vždy je však potřeba počítat s tím, že proces bude psychicky i časově náročný. To vše samozřejmě s předem nejasným výsledkem. Pojďme se tedy podívat, jaké možnosti řešení se pro tuto situaci nabízejí:

Řešení č. 1 – dvě hypotéky najednou

Standardně je možno situaci řešit tak, že člověk, který prodává byt s hypotékou a kupuje dům (nebo jakoukoliv jinou dražší nemovitost), si v bance domluví sjednání další hypotéky. Podmínkou jejího čerpání ovšem bude splacení stávajícího závazku. Jakmile ukončí jednání s bankou, nechá uvolnit finance kupujícího, čili zájemce o jeho starý byt, kterými splatí původní hypotéku. Pak už mu nic nebrání v tom, aby začal čerpat nový hypoteční úvěr, kterým financuje vyhlédnutou nemovitost. Zde je samozřejmě potřeba počítat s náklady navíc (např. předčasné splacení hypotéky), které může prodávající zahrnout do prodejní ceny nemovitosti.

Řešení č. 2 – splacení stávající hypotéky

Dalším řešením je splacení původní hypotéky a koupení bytu na další hypotéku. Pokud ovšem nemáte žádné finanční rezervy, je tento postup prakticky nereálný. Pokud byste navíc hypotéku splatili před koncem fixace, můžete se u většiny bank dočkat nepříjemných sankcí za předčasné splacení.

Řešení č. 3 – prodej bytu s hypotékou

Tato varianta je pro svou komplikovanost a nevýhodnost poměrně nepravděpodobná a jen řídce využívaná. Zmínit ji ovšem musíme. Byt s hypotékou můžete zkusit prodat tzv. „pod cenou“. Kupující ovšem musí v tomto případě souhlasit se všemi podmínkami stávající hypotéky (fixace, výše úroků, měsíční splátky) a převzetí závazku novým kupujícím musí schválit i banka. Ta si mnohdy účtuje nemalý poplatek, který nevýhodnost tohoto kroku ještě více umocní. Více informací o této variantě se dozvíte v našem již dříve publikovaném článku.

Řešení č. 4 – refinancování stávající hypotéky

Řada bank vám umožní stávající hypotéku refinancovat. Ve skutečnosti to probíhá tak, že vám bankovní dům poskytne nový hypoteční úvěr, ze kterého splatíte stávající hypotéku a zároveň si díky jeho navýšení pořídíte nemovitost novou. I zde si ovšem dávejte pozor na předčasné splacení hypotéky a případné sankce.

Řešení č. 5 – vzetí druhé hypotéky

Pokud má klient dostatečnou bonitu, může zvážit možnost vzetí druhé hypotéky, z jejíchž prostředků zakoupí větší nemovitost, a tu stávající bude pronajímat, z čehož se může stát poměrně zajímavý zdroj příjmu. Banky obecně ovšem tento postup nevidí rády a nechtějí svou zástavu zatěžovat nájemním vztahem. V tomto případě je jediným řešením tuto skutečnost nepřiznat, což je dosti na hraně.

Vložte svůj inzerát na více než 60 nejvýznamnějších realitních portálů v České republice ještě dnes a zvyšte svou šanci na rychlý a úspěšný prodej!

Podobné články

Napsat komentář

Kontrolní text

Inzertujte nemovitosti hned na 60 serverech! Získáte zájemce rychleji.

Inzerovat Stačí kliknout a vložit inzerát, o zbytek se postaráme.