Připravujeme dům k prodeji: 11 jednoduchých rad a triků, které se vyplatí nepodcenit

30. 11. 2015

úklidProdáváte dům? Pak určitě chcete vyšroubovat kupní cenu pokud možno co nejvýš. Jak to ale udělat? Máme pro vás 11 praktických rad a tipů, na které se vyplatí při prodeji myslet. Jedině tak můžete prodat nemovitost za odpovídající cenu a přilákat dostatečný počet potenciálních zájemců.

Krok č. 1: Rozlučte se se svým domovem

Vystěhujte veškeré osobní věci, kusy nábytku nebo spotřebiče, které hodl áte umístit do nového bytu či domu. Jakmile vynesete poslední věc, zkuste se na dům podívat tak trochu z jiného pohledu. Nyní se již nejedná o vaše dlouholeté bydliště, nýbrž o nemovitost, která může zajímavým způsobem obohatit váš rodinný rozpočet.

Krok č. 2: Sesumírujte všechny důležité dokumenty

Najděte a shromážděte dokumenty, kterými můžete prokázat, že jste oprávněni nakládat s nemovitostí. Tyto dokumenty může chtít vidět potenciální kupec a budete je potřebovat také při převodu nemovitosti na nového majitele, k němuž dochází na katastru nemovitostí.

Krok č. 3: Vrhněte se na opravy

Pokud se nechcete aktivně účastnit celkové rekonstrukce domu, snažte se vyřídit alespoň nezbytné opravy, mezi které se řadí třeba vrzající dveře, kapající kohoutky nebo špatně ukotvené prahy. I takových maličkostí si zájemce během osobní prohlídky zaručeně všimne.

vysavačKrok č. 4: Generální úklid jako základ úspěchu

Tento krok se přílišné oblibě z pochopitelných důvodů netěší. Pozvat ale kupce do zaprášené staré barabizny, z níž se na něj budou snášet pavouci a popraskaná omítka, není úplně ideální. Proto popadněte kbelík, hadr a smeták a dejte dům „do pucu“. Nezapomeňte na okna a zrcadla. Výsledek bude stát za to!

Krok č. 5: Upravte nemovitost za pomoci metody home staging

O metodě home staging jsme se zmínili v jednom z dřívějších článků a doporučujeme ji využít i v případě prodeje domu. Pracujte s tím, co v domě máte, a upravte jeho vybavení do přijatelné podoby. Dokoupit pak stačí pouze misku s čerstvým ovocem, čerstvě nařezané květiny nebo další drobnosti, které podtrhnou výsledný dojem.

Krok č. 6: Budiž světlo!

Neprezentujte se nemovitostí, v níž chybí světlo. Raději zde nechte původní osvětlení nebo pořiďte nové. Nejlépe ovšem nemovitost působí na denním světle, proto se snažte osobní prohlídky plánovat na ideální hodinu. Vedle nešlápnete ani tehdy, pokud nemovitost čerstvě vymalujete nebo alespoň doplníte o rozjasňující pruhy tapet.

Krok č. 7: Upravte venkovní plochy

Nezapomeňte ani na pozemek a příjezdovou cestu nacházející se před samotnou nemovitostí. Vyspravte díry, posekejte trávník, shrabejte listí, ořezejte stromy. Ideálně sem nasaďte některé druhy okrasných dřevin nebo kvetoucích rostlin.

Krok č. 8: Nezapomínejte na maličkosti

Máte-li před domem jezírko, vyčistěte jej. Pokud se uvnitř domu nachází krb, důkladně ho vymeťte a nanoste čerstvá polena. Během osobní prohlídky můžete nechat krb hořet. Praskání a vůně dřeva dotvoří tu správnou rodinnou atmosféru.

Krok č. 9: Oživte sociální zařízení

Co si budeme nalhávat, sociální zařízení je ve starších zástavbách oním pomyslným kamenem úrazu. Aby působilo čistým a příjemným dojmem, pořiďte zde nové koberečky, mýdla, ale třeba i ručníky nebo zrcadla. Vedle nešlápnete ani s novými koupelnovými doplňky nebo balíčkem luxusní kosmetiky.

levanduleKrok č. 10: Omamte vůní

Určitě nechcete, aby potenciálního kupce praštil hned při vstupu do domu pach naftalínu nebo kočičího záchodku. Proto pořiďte osvěžovače s příjemnými vůněmi.

Krok č. 11: Dejte kupci prostor

Během prohlídky nechte kupce v některé z místností samotného. Dáte mu tak čas a prostor k přemýšlení o dalším postupu.

Podobné články

Napsat komentář

Kontrolní text

Inzertujte nemovitosti hned na 60 serverech! Získáte zájemce rychleji.

Inzerovat Stačí kliknout a vložit inzerát, o zbytek se postaráme.