Prodávat družstevní či osobní vlastnictví?

7. 3. 2013

Máte byt v družstevním vlastnictví, který lze převést do osobního vlastnictví a byt chcete prodat? Je pro Vás výhodnější před prodejem byt do osobního vlastnictví převést či nikoliv?

Obecně platí, že byty v osobním vlastnictví se prodávají lepé a dráž než byty v družstevním vlastnictví a to z jednoho prostého důvodu. Koupi bytu v osobním vlastnictví lze financovat hypotečním úvěrem. Tento fakt velmi výrazně rozšíří řady potencionálních zájemců, protože málokdo má připravenou hotovost či jinou nemovitost jako zástavu pro banku.

Ale jak je to u bytů, které jsou v družstevním vlastnictví a dají se do osobního vlastnictví převést? Tyto byty lze také financovat hypotékou, ovšem pouze za předpokladu, že předseda družstva vydá písemné potvrzení pro banku, že byt lze do jednoho roka převést do osobního vlastnictví. V tom případě si kupující vyřídí tzv. předhypoteční úvěr. Jakmile pak bude byt ve vlastnictví osobním, tak se úvěr transformuje na standardní hypoteční úvěr, kdy bude mít banka předmětný byt v zástavě.

Co je však při prodeji výhodnější pro Vás? Jednoznačně nejprve zkusit byt prodávat jako družstevní s tím, že jeho koupi lze financovat hypotečním úvěrem, jelikož byt lze do jednoho roku jednoduše převést do vlastnictví osobního, což předseda družstva písemně potvrdí. V inzerátu je třeba to opravdu zdůraznit! Popřípadě zkuste zatřídit nabídku bytu do kolonky osobní vlastnictví a v textu inzerátu vysvětlete, jak se věci mají. Mnoho kupujících vyhledává tak, že na realitním serveru zaškrtne vlastnictví osobní, aby vyhledával pouze byty, na které mu banka půjčí. Což i na ten Váš! Tento fakt je pro mnoho zájemců o nové bydlení opravdu rozhodující. Pokud se Vám podaří byt prodat jako družstevní, vyhnete se platbě daně z převodu nemovitosti, jelikož v tomto případě neprodáváte nemovitost, ale podíl v družstvu. Ušetříte tak 4% z prodejní ceny, což při částce např. 1.000.000,- Kč činí 40.000,- Kč.

za RealitníRevoluci.cz

Jitka Procházková

Podobné články

Napsat komentář

Kontrolní text

Inzertujte nemovitosti hned na 60 serverech! Získáte zájemce rychleji.

Inzerovat Stačí kliknout a vložit inzerát, o zbytek se postaráme.