Prodej bytu v Praze – snadno, rychle a bez komplikací

25. 6. 2014

Prodej bytu patří mezi poměrně náročné procedury, u kterých je nutno dbát i na ty nejmenší detaily. To proto, abyste se v budoucnu nedočkali komplikací, které mohou mít na vaši peněženku, potažmo bankovní konto poměrně bolestivé dopady. V případě, že svěříte prodej bytu v Praze realitní kanceláři, nemusíte se starat takřka o nic. Připravte se však na to, že služby realitky rozhodně nebudou zadarmo. Pokud tedy chcete ušetřit a mít celý proces v tzv. vlastní režii, bude vás zajisté zajímat postup při prodeji bytu svépomocí. Jak na to vám prozradí odborníci z inzertního portálu Realitní revoluce.

Krok č. 1 – kvalitní příprava je základ

V první řadě si připravte veškeré potřebné dokumenty, doklady a listiny týkající se prodávané nemovitosti. Na mysli máme zejména list dokazující vlastnická práva k danému bytu, nabývací titul, snímek z katastrální mapy, případně další listiny, bez kterých se nový majitel neobejde.

Krok č. 2 – Stanovte si reálnou kupní cenu

Je pochopitelné, že budete chtít na prodeji nemovitosti nějakým způsobem vydělat. Uvědomte si však, že nastavení vysoké kupní ceny potenciální zájemce spíše odradí, než přiláká. Proto se poohlédněte po podobných bytech ve vašem okolí a zjistěte, jak se pohybuje jejich kupní cena. Dle toho se zařiďte a nastavte cenu vlastního bytu určeného k prodeji.

Krok č. 3 – Dejte o prodávaném bytě vědět širokému okolí

Tento krok je zvláště důležitý. Základem úspěchu je dát vědět o prodávaném bytě pokud možno, co nejvíce lidem. K tomu vám poslouží třeba právě portál Realitní revoluce, kde můžete inzerovat doslova „za hubičku“. Do svého inzerátu se snažte zařadit pokud možno co nejvíce informací a dostatek autentických fotografií.

Krok č. 4 – „Proklepněte“ si budoucí zájemce

Projevil o váš byt v Praze někdo zájem? Pak je nejvhodnější postup domluvit si osobní schůzku a se zájemcem se sejít. Vsaďte na první dojem a proklepněte si daného člověka i z hlediska bonity. Jedině tak získáte jistotu, že se váš byt dostane do dobrých rukou a zároveň také, že samotnou transakci nebudou provázet žádné problémy.

Krok č. 5 – nezapomeňte na zaplacení daně!

Ani úspěšnou transakcí není „dílo dokonáno“. Ještě je potřeba myslet také na závazky vůči státu, které se týkají zaplacení daně z příjmů. Daňové přiznání je potřeba podat k místně příslušnému finančnímu úřadu ke konkrétnímu zdaňovacímu období. Výše daně se vypočítává dle ceny bytu uvedené v kupní smlouvě, která bude snížená o náklady. Mějte však na paměti skutečnost, že daň z příjmu nemusí platit osoby, které nemovitost vlastnily minimálně 5 let nebo v ní minimálně 2 roky bydlely.

Máte dotaz či problém? Neváhejte nás kontaktovat!

Pokud pro vás nebyl tento stručný návod dostatečně srozumitelný nebo se během samotného procesu prodeje vašeho bytu objevily komplikace, se kterými si nevíte rady, neváhejte nás kontaktovat nebo využít našich právních služeb, či poradny, která je součástí stránek Realitní revoluce.

Podobné články

Napsat komentář

Kontrolní text

Inzertujte nemovitosti hned na 60 serverech! Získáte zájemce rychleji.

Inzerovat Stačí kliknout a vložit inzerát, o zbytek se postaráme.