Prodej bytu z hlediska práva: proč se nevyplatí podceňovat smlouvy?

28. 8. 2015

O tom, jak bezpečně prodat či koupit byt, jsme se zmínili již v několika předchozích článcích. Dnes se zaměříme na proces, kterým prodej, nebo naopak koupě bytu slavnostně vrcholí. Řeč bude o smlouvách, jež jsou nezbytnou součástí finálního převodu nemovitosti. Ať již patříte do skupiny osob, které se v papírování a nejrůznějších dokumentech vyžívají nebo nemůžete listiny a smlouvy „ani cítit“, po přečtení tohoto článku budete zase o něco moudřejší. RealitníRevoluce.cz – jakožto věrný a spolehlivý partner prodávajících a kupujících připojuje krátký návod a spoustu praktických rad, jak při vytváření smluv nešlápnout vedle. Nechte se inspirovat!

Rezervační vs. kupní smlouva

Že o sepisování smluv nemáte ani páru? Nikdy jste žádnou smlouvu nedávali dohromady, protože jste to jednoduše nepotřebovali? Pak budete nejspíše nemile překvapení, co všechno na vás při prodeji bytu čeká. Ačkoli jsme se výše zmínili pouze o kupní smlouvě, do styku můžete přijít také se smlouvou rezervační, kterou se kupujícímu zavazujete prodat nemovitost, stejně jako se kupující zavazuje vám v tom, že nemovitost skutečně koupí. Sepisování rezervační smlouvy není podmínkou a zpravidla ji vyžaduje pouze realitní kancelář, chcete-li ovšem nabýt větší jistoty, není od věci začlenit do procesu prodeje také tento typ dokumentu.

Pozor na platnou legislativu i typ nemovitosti

Jistě jste zaznamenali informaci o novém občanském zákoníku, který přinesl do světa právních vztahů a smluv spoustu zajímavých (i těch méně zajímavých) novinek. Pokud se rozhodnete využít vzorů smluv, které jsou volně ke stažení na internetu, dejte si pozor na to, kterým právním předpisem se konkrétní vzor smlouvy řídí. Na smlouvy sepsané dle obchodního zákoníku se již nevyplatí spoléhat. Ale zpět ke změnám. Jednou z nich je řádný popis nemovitosti. Zde může nastat komplikace při prodeji bytu. Dopředu si totiž musíte zjistit, zda byla bytová jednotka vymezena podle zákona o vlastnictví bytů nebo podle nového občanského zákoníku. Od toho se bude odvíjet jak popis jednotky a spoluvlastnického podílu na nemovitosti, tak i obsahové náležitosti smlouvy.

Nezanedbávejte formální ani obsahové náležitosti smluv

Každá smlouva se skládá zformálních a obsahových náležitostí. Jak již samotný název první skupiny napovídá, formální náležitosti zahrnují označení smluvních stran, formální úpravu a zejména písemnou formou smlouvy. Ono ne nadarmo se totiž říká: „Co je psáno, to je dáno“. Co se týče obsahových náležitostí, ty zahrnují zejména informace o jednotlivých stranách, prodávané nemovitosti, kupní ceně i skutečnosti, jak prodávající nemovitost nabyl. Ve smlouvě by měla být též ukotvena informace o tom, kdo podá návrh na vklad na katastr, ale i prohlášení prodávajícího, že je nemovitost zcela bez právních vad a že neexistují skutečnosti, které by ohrozily samotný převod na nového majitele. Kupující též může navrhnout smluvní pokutu, kterou by musel prodávající uhradit v případě, že by se objevily určité smluvní nedostatky. V závěru pak obě strany připojí svůj podpis a informaci o tom, za jakých podmínek nabývá smlouva účinnosti.

Nejčastější chyby při psaní smluv a jak se jim vyhnout?

Zřejmě tou největší chybou nezkušeného prodávajícího, je snaha zvládnout celý proces svépomocí. Chyb, které můžete při sepisování smluv udělat, je totiž celá řada. Zvolit můžete špatnou oporu v zákoně a z amatérských vzorů na internetu můžete opsat spoustu zbytečných chyb, které vám mohou ve finále pořádně zavařit. Ideální je v tomto případě oslovit zkušeného odborníka nebo požádat o pomoc některého znašich právních zástupců, kteří vám ochotně nabídnou své služby i cenné rady. Ať se vám to líbí nebo ne, svět smluvních vztahů je dosti komplikovaný a nezkušeným začátečníkům může nadělat nejednu vrásku na čele.

Podobné články

Napsat komentář

Kontrolní text

Inzertujte nemovitosti hned na 60 serverech! Získáte zájemce rychleji.

Inzerovat Stačí kliknout a vložit inzerát, o zbytek se postaráme.