Pronájem nemovitostí jako podnikání? Víme, jak na to!

29. 7. 2015

Líbí se vám představa vlastnictví nemovitosti a jejího následného pronajímání? Víte, co všechno je třeba zařídit a co takové pronajímání obnáší, aby vám opravdu vydělávalo a neskončilo průšvihem? My to víme, nechte si poradit.

Ač se může zdát myšlenka pronajímání bytu či domu, který už je váš, jako výdělek takřka bez práce, opak může být pravdou.

Jak na pronajímání nemovitosti myslí zákon

K pronajímání nemovitosti nepotřebujete žádné speciální povolení, nejedná se ani o živnost. Tuto činnost tedy může provozovat každý. Živností se pronajímání stává až tehdy, jsou-li k němu připojeny dodatečné služby, jako například praní prádla, ostraha objektu nebo jeho úklid.

To, že k pronajímání není třeba povolení, však neznamená, že není nijak kontrolované. Příjmy z této činnosti je nutné zdanit při každém podání daňového přiznání, jehož součástí je místo k tomuto vyhrazené.

Klíčový je výběr nájemníků

Každý pronajímatel by si přál, aby jeho nemovitost obývali slušní a bezproblémoví lidé, ne všichni takoví ale jsou. A pokud opravdu najdete seriózního nájemníka, který bude každý měsíc včas hradit nájem, velmi si ho považujte a buďte k němu maximálně vstřícní, aby u vás zůstal co nejdéle – nic vám totiž nemůže vaši činnost usnadnit více. Platební poslušnost si kontrolujte nejlépe každý měsíc, jen tak můžete úspěšně zamezit větším komplikacím. V případě neplacení nájmu i přes upomínky máte samozřejmě právo nájemníka vystěhovat, někdy je to ale obzvlášť těžké, například u rodin s dětmi.

Nejčastější prohřešky nájemníků:
špatná platební morálka i morálka obecně – noční hluk, ničení bytu a jeho zařízení, neudržování pořádku v nemovitosti a jejím okolí.

Opravy a stížnosti? Váš problém

Drobné úpravy v bytě je povinen hradit nájemník, jen pokud nepřesáhnou částku 500 Kč. O zbytek se musíte postarat vy. A nejde jen o úpravy, ale i o veškerou případnou komunikaci s úřady.
Stejně tak je vaší povinnosti vyřizovat stížnosti vašich nájemníků, na které může, ale nemusí dojít. Jako pronajímatel se zavazujete zajistit nájemcům nerušené bydlení, takže pokud je jejich soused hlučný a nájemci si vám na něj stěžují, budete to s ním muset řešit vy. Plyne z toho, že pronajímání bytu je vhodné jen pro ty, kteří na něj opravdu mají čas a trpělivost.

Postarejte se, aby váš byt neležel ladem

Prvním krokem, který musíte při pronajímání udělat, je zařídit, aby si vašeho bytu všimli potenciální zákazníci. Je teda třeba vystavit
špičkový inzerát

, který zaujme a přiměje je k reakci. Základem je nemovitost dobře popsat, správně a přitažlivě ho naaranžovat, nejlépe ve smyslu pravidel home stagingu, a nafotit tak, aby byt či dům zájemce přitahoval magnetickou silou už od počátku.

Teprve s nájemci se dá na pronajímání vydělávat a na vás zbývá ještě jedno rozhodnutí – jakou částku měsíčně chcete na pronájmu vydělat. Spočítejte reálné měsíční výdaje za byt a připočtěte k nim, jakou sumu chcete získat. Musíte však udělat kompromis mezi tím, co chcete, a tím, co je nájemník ochoten za vaši nemovitost zaplatit. Nikdo si nepronajme byt 2+1 na maloměstě za 20 tisíc korun měsíčně.

Bez práce to nejde, výdělek je však příjemný

Získávání financí z pronajímání nemovitosti není tak jednoduché, jak se možná na první pohled zdá. Obnáší investice, je náročné na čas, a narazíte-li na nevyhovujícího nájemníka, pak i na nervy. Výdělek z pronajímání však může být příjemným zpestřením, a jestliže disponujete několika nemovitostmi v lukrativních lokalitách, může vás i pěkně uživit.

Podobné články

Napsat komentář

Kontrolní text

Inzertujte nemovitosti hned na 60 serverech! Získáte zájemce rychleji.

Inzerovat Stačí kliknout a vložit inzerát, o zbytek se postaráme.