Pronájem nemovitosti: neplaťte při ní za zbytečnosti

18. 8. 2015

Každý, kdo chce na pronajímání nemovitosti vydělávat, musí zákonitě minimalizovat veškeré výdaje, které se s touto činností pojí. Co všechno od vás může nájemník vyžadovat a v čem už mu nemusíte vyhovět? Dozvíte se zde.

V praxi můžete svým nájemníkům nabídnout byt vybavený, nebo nevybavený. Může v něm být kuchyňský stůl s židlemi, postel, sedací souprava nebo obývací stěna, ale také můžete nabízet byt nevybavený – bez nábytku. Existuje však hranice, za kterou jít nelze, a co je nezbytné v pronajímaném bytě mít.

Co na vybavenost nemovitosti říká legislativa?

Žádný zákon nebo předpis, který by říkal, co musí být součástí pronajímané nemovitosti, neexistuje. V občanském zákoníku se na toto téma uvádí pouze to, že se vybavení bytu musí shodovat s tím, co je uvedeno ve smlouvě mezi nájemníkem a pronajímatelem, tedy pokud pronajímatel ve smlouvě slíbí byt s konkrétním nábytkem, musí zde být. Dále se hovoří o tom, že byt je způsobilý k užívání, když je čistý a ve stavu, který se obecně považuje za dobrý. A to je, jak sami jistě uznáte, poněkud relativní.

Minimum, které dělá byt lákavějším

Ačkoli se minimální vybavení bytu neřídí právními předpisy, je
otázkou serióznosti i dobré vůle pronajímatele
, aby v nemovitosti alespoň základní vybavení bylo. Nikoho byste pravděpodobně neuchvátili bytem, v němž byste pro úsporu vytrhali dlažbu, abyste ji případně zužitkovali jinak.

Co tedy v bytě ponechat, nebo jak ho minimálně vybavit, pokud jste ho právě koupili a chcete ho od samého začátku pronajímat?

Základem jsou samozřejmě podlahové krytiny, ať už jde o obyčejné lino, koberce, plovoucí podlahu či zmíněnou dlažbu – krytiny musí být v pořádku, nejlépe čisté. Vyboulená plovoucí podlaha by vaše zájemce spolehlivě odradila, kdyby nebyl v mimořádně složité situaci. Stejně tak musí být v nemovitosti funkční a bezpečná elektroinstalace.

Pomyslná prohlídka nemovitosti – uvědomte si, jak to vidí nájemník

Začněme
chodbou
, která může zájemce o pronájem vaší nemovitosti příjemně přivítat, nebo dokonale odradit. V chodbě stačí mít odkládací plochu na boty – dřevěnou plochu nebo rohož. Další součástí by měl být alespoň
obyčejný věšák
. A když budete chtít opravdu zaujmout, mějte v chodbě zrcadlo.

Obývací pokoj je stěžejní místností celého obytného prostoru, proto v něm minimalizujte nepořádek a nedělejte z něj skladiště nepotřebných věcí. V obýváku stačí mít gauč a stolek pod televizi, případně jedno či dvě křesla.

Kuchyní můžete také zaujmout, stejně jako obývacím pokojem, a přitom není třeba investovat do ní statisíce. Stará kuchyňská linka není úplně to pravé ořechové, ale pokud zařídíte alespoň její malou renovaci, dostaví se lepší výsledek. Dále nezapomeňte na jídelní stůl a židle. I ty se dnes dají pořídit velmi levně.

Vložnici mějte určitě postel, můžete zde ponechat i skříň, pokud nejde o místnost vyloženě miniaturní. Jestliže se chystáte byt pronajímat studentům, vsaďte na jednolůžka.

A nakonec koupelna, kde byste kromě estetiky měli dbát na pevnost, odolnost a funkčnost prvků. Na podlahu jsou nejvhodnější zmíněné na dlaždice, dále vana nebo sprchový kout, případně obojí, a umyvadlo. Často bývá s koupelnou spojena i toaleta – ta patří k základu a v obytném prostoru být musí.

Počáteční investice se vyplatí, ale přehánět to s ní nemusíte

Vezměte základní vybavení bytu jako vstupní investici, která se vám během let mnohokrát vrátí. Pěkně, i když jen minimálně vybavený byt, dokáže na možné nájemníky zapůsobit tak dobrým dojmem, že už nebudou dlouho rozmýšlet jiné alternativy. Přidejte k hezké nemovitosti pár milých slov a úspěch bude váš!

Podobné články

Napsat komentář

Kontrolní text

Inzertujte nemovitosti hned na 60 serverech! Získáte zájemce rychleji.

Inzerovat Stačí kliknout a vložit inzerát, o zbytek se postaráme.