Pronajímáme: daně, daně a zase ty daně – co všechno platíte státu?

3. 9. 2015

euro-870757-640Pronajímání nemovitostí není tak úplně snadným a bezpracným přivýdělkem, jak se na první pohled může zdát. A aby to nebylo už vůbec jednoduché, ke všemu je třeba řešit daně. Jaké? Co všechno musíte zaplatit státu, když se rozhodnete pronajímat vlastní nemovitost, a jak je třeba to udělat? Poradíme vám právě tady a teď.

Proč to dělat jednoduše?

Daň z pronájmu je součástí klasického daňového přiznání, takže podnikatelé a osoby samostatně výdělečně činné si s ním příliš těžkou hlavu dělat nebudou. Zkrátka tentokrát vyplní i tu část, kterou možná dosud přecházeli. Jenže zaměstnanci, kterým se o všechny tyto záležitosti doposud staral zaměstnavatel, budou nemile překvapeni – budou si muset sami vyplnit daňové přiznání a podat si ho na příslušný finanční úřad. Zaměstnavatel to za ně nemůže udělat. Nestačí přitom vyplnit jen přiznání k dani z pronájmu, ale celé přiznání k dani z příjmu včetně přiznání k dani pronájmu.

Zaměstnanci při podávání daňového přiznání potřebují od zaměstnavatele Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti a z funkčních požitků a o sražených zálohách na daň daňové zvýhodnění, což je nedílná součást přiznání.

Poraďte si hravě s výdaji za pronájem

Stejně jako u podnikání si jde pohrát s výdaji, které nemusejí 100% odpovídat realitě, ale mohou pěkně ovlivnit základ daně. Výdajový paušál, s nímž lze u pronájmu pracovat, činí 30 %, takže pokud ho skutečné výdaje nepřekračují, neváhejte ho využít a od příjmů ho odečtěte, abyste na daních neodevzdali více, než je nezbytně nutné.

Výdajový paušál můžete uplatnit v maximální výši do 600 tisíc Kč. To by však znamenalo mít za rok příjem z pronájmu 3 milióny Kč, proto si s výdaji paušálem leckdo vystačí. Pokud paušál využijete, pamatujte, že už nemůžete uplatnit slevu na manželku s vlastními příjmy do 68 tisíc Kč a daňové zvýhodnění na děti.

Daně nemusejí být úplným zabijákem výdělku

Jen málokdo se dnes uživí pronajímáním nemovitostí. Jde spíše o příjemný přivýdělek k obživě, z něhož jen velmi neradi ukrajujeme a dáváme státu. Právě proto musíme vědět, jak na to, abychom mohli co nejvíce získat a co nejméně dávat. Využijte možnosti odečíst si výdaje paušálem, i když třeba vaše reálné výdaje takových částek nedosahují. Neplaťte na daních z pronájmu víc, než je nezbytně nutné!

Podobné články

Napsat komentář

Kontrolní text

Inzertujte nemovitosti hned na 60 serverech! Získáte zájemce rychleji.

Inzerovat Stačí kliknout a vložit inzerát, o zbytek se postaráme.