Vybíráme podnájemníky: Nepodceňujte pečlivý výběr, jinak se vám to prodraží

1. 9. 2015

DJVíte, jaký je rozdíl mezi nájemníkem a podnájemníkem? Kdo se bez vašeho souhlasu ani nehne a kdo v bytě naopak může téměř všechno? Zaměňování těchto dvou pojmů bývá v Česku častým nešvarem, který ovšem může mít pro majitele či pronajímatele nemovitosti fatální důsledky. A protože neznalost (nejen) zákona neomlouvá, podívejme se na to, v čem se od sebe nájemník a podnájemník liší a na co se při výběru osoby z druhé zmíněné skupiny zaměřit. Podceňování tohoto procesu se nevyplácí. Ba právě naopak – ve finále se vám může nepěkně prodražit!

Nájemník vs. podnájemník

Abychom se mohli věnovat samotnému procesu výběru podnájemníka, musíme si hned v úvodu tohoto článku definovat, jaké rozdíly mezi nájemníkem a podnájemníkem vlastně existují. Pokud by vás tyto pojmy sváděly k libovolnému zaměňování, nenechte se zviklat! Nájemníkem je člověk bydlící v nájemním bytě, který může vlastnit nejen fyzická osoba, ale též obec, město nebo družstvo. Díky novému občanskému zákoníku již nemůže majitel nemovitosti nájemníka v mnohých ohledech omezit, jako tomu bylo doposud. Podnájemník pak bydlí u někoho, kdo má danou nemovitost v nájmu. Jeho pole působnosti je tak dosti omezené a bez souhlasu nájemce nemůže činit žádné zásadní změny. I tak se ovšem nevyplatí výběr podnájemníka zbytečně podceňovat. Pojďme se podívat, na co zaměřit svou pozornost.

První schůzka mnohé prozradí

Výběr podnájemníka začíná dopisováním, voláním a mailováním. K prvnímu skutečnému kontaktu z „očí do očí“ dojde prakticky až na informační schůzce a prohlídce dané nemovitosti. O tom, jak má být nemovitost k prodeji či pronájmu upravena, jsme se věnovali v jednom z předchozích článků. Pokud jste jej ještě nečetli, měli byste to urychleně napravit. Přípravu na samotnou schůzku nepodceňujte, připravte si odpovědi na otázky, které by vám mohl budoucí podnájemník položit. Ptát se bude nejen na výši nájmu a záloh, ale také na občanskou či dopravní vybavenost místa, sousedy, ale třeba i další prostory, které lze v souvislosti s bytem využívat (kočárkárna, úschovna kol apod.). Schůzku domluvte na konkrétní hodinu a buďte přesní. Přesnost je totiž výsadou králů! A i takováto maličkost vám může o osobě podnájemníka dosti napovědět.

Líná „huba“, holé neštěstí

Po zodpovězení otázek potenciálního podnájemníka jste na řadě s dotazováním vy. Poptejte se na to, jak člověk v současné době žije, kde pracuje, co dělá ve svém volném čase. Zeptat se můžete také na to, zda holduje cigaretám, alkoholu nebo jinému nešvaru. Ptát se můžete též na domácí mazlíčky, zakázat jejich stěhování do bytu ovšem nemůžete. K této skutečnosti se ovšem vyplatí přihlédnout. Cítit z nové pohovky nejlevnější cigarety nebo zmoklého psa asi není to pravé ořechové. Při pokládání otázek se však kroťte a nezabíhejte do zbytečných detailů. Člověk je u vás na prohlídce, nikoli u výslechu.

Pojistěte se kaucí a raději zapomeňte na smluvní pokuty

Zjistit, zda není potenciální podnájemník veden v registru dlužníků či na něj není uvalena exekuce, není ani trochu jednoduché. Abyste se k těmto informacím vůbec dostali, museli byste přijít s plnou mocí podnájemníka. A tu vám nikdo jen tak nedá. Proto se pojistěte alespoň kaucí, která může činit i částku v hodnotě šestiměsíčního nájmu. Z tohoto balíku finančních prostředků pak můžete financovat případné škody nebo měsíční nájem, který podnájemník nechtěl nebo z nějakých důvodů nemohl uhradit. Dříve jste se ještě mohli pojistit smluvní pokutou, jejíž aplikaci dnes již zákon nepřipouští. Více informací nejen o nájmech a pronájmech, naleznete na blogu portálu RealitníRevoluce.cz.

Podobné články

Napsat komentář

Kontrolní text

Inzertujte nemovitosti hned na 60 serverech! Získáte zájemce rychleji.

Inzerovat Stačí kliknout a vložit inzerát, o zbytek se postaráme.