Výhody a nevýhody investice do nemovitostí + nejčastější chyby, kterých se raději vyvarovat

20. 11. 2015

prodánoMáte volné finanční prostředky, které si zaslouží vhodnou investici? Rozhodli jste se prozkoumat byznys s nemovitostmi? Pak se zbytečně neunáhlujte a raději se seznamte s výhodami a nevýhodami, které jsou s touto investicí neodmyslitelně spojené. Máme pro vás přehledný výčet, stejně jako nejčastější chyby, kterých se při investování do nemovitosti zbytečně dopouštíme.

Investice, která (ne)bolí

Ať se již se na realitním trhu pohybujete téměř jako doma nebo se o tuto problematiku nezajímáte, jistě nám dáte za pravdu, že koupě nemovitosti nepatří k položkám, které bychom na svých účtech přehlédli. Ceny nemovitostí v průběhu posledních deseti let vykazují značné výkyvy. Třeba v roce 2003 jste za metr čtverečný u bytů zaplatili zhruba 11 000 korun, o pět let později to bylo již 20 400 Kč a v roce 2013 asi 18 000 Kč. Postupný pád cen bytových jednotek pokračoval až do jara letošního roku. V současné době jsme opět svědky mírného nárůstu, který ovšem může být pro potenciální investory zajímavou výzvou.

5 výhod investice do nemovitosti

  1. balón nafouknoutNemovitost můžete pronajmout: Jestliže se vám podaří byt šikovně pronajmout, můžete získat zajímavý zdroj příjmu. Nutno ovšem podotknout, že takový pronájem není žádná legrace.
  2. Hodnota nemovitosti dále roste: Pokud pořídíte bytovou jednotku a provedete v ní rozsáhlou rekonstrukci, zvýšíte její hodnotu na mnoho dlouhých let.
  3. Bezpečné uložení finančních prostředků: I přesto, že se ceny nemovitostí neustále mění, v průběhu let se můžete těšit na zisk z růstu tržní hodnoty nemovitosti.
  4. Investice vhodná pro začátečníky: Co se týče investice do pozemků, tu doporučujeme pouze zkušenějším investorům. Investice do nemovitostí je ale méně komplikovaná a zpravidla nabízí též jistější výdělek.
  5. Výnos vyšší než při spoření: Stavební spoření již dlouhou dobu nepatří mezi výnosné produkty. Totéž platí také u termínovaných vkladů, u nichž se výnos pohybuje někde nad hranicí jednoho procenta.

5 nevýhod investice do nemovitosti

  1. Nezájem o pronájem: Máte velké plány, smělé úvahy, ale nedaří se vám sehnat vhodného nájemníka? Nezoufejte, možná jen děláte některou z chyb, kterých se dotkneme níže.
  2. Nespolehlivý nájemník: Pokud natrefíte na nespolehlivého nájemníka, může se pronájem proměnit v noční můru. Proto se držte rad a tipů, které jsme nastínili v tomto článku.
  3. Starosti s nájmem: Rozhodnete-li se nemovitost pronajímat, veškeré problémy a opravy budete muset řešit sami. To může být v mnohých ohledech velmi vyčerpávající a nákladné.
  4. Pokles tržního nájemného: Zásah jménem deregulace investoři nesnáší a nájemníci netrpělivě očekávají. Vy bohužel stojíte na první straně oné pomyslné barikády.
  5. Vysoká finanční zátěž: Jak jsme nastínili výše, investice do nemovitosti nepatří k nejnižším. Proto je pro mnoho osob limitující.

Jakých chyb se při investici vyvarovat?


vybydlená budovaKoupě příliš velkého bytu: Největší zájem je o byty 2+1 nebo 2+kk. Naopak nejhůře se pronajímají velké bytové jednotky typu 3+1.

Koupě vybydleného bytu: Lákala vás nízká cena starého bytu a považovali jste jej proto za dobrou investici? Pak pozor, do vybydleného bytu žádného solidního nájemníka neseženete a jeho cena nikterak nestoupne. Ba právě naopak.

Pronajímáte družstevní byt: Pokud jste investovali do nemovitosti, jejímž vlastníkem je bytové družstvo, pak po čase doporučujeme odkoupit byt do osobního vlastnictví.

Špatná lokalita: Investujete-li do bytu ve vyloučené lokalitě, průmyslové zóně nebo v bezprostřední blízkosti dálnice, s přílivem nájemníků příliš nepočítejte.

Podle aktuálních průzkumů by 3 ze 4 lidí uložili své finance do nemovitosti. Možná, že někdo takový je i mezi vašimi přáteli, kterým můžete tento článek jednoduše nasdílet!

Podobné články

Napsat komentář

Kontrolní text

Inzertujte nemovitosti hned na 60 serverech! Získáte zájemce rychleji.

Inzerovat Stačí kliknout a vložit inzerát, o zbytek se postaráme.